žízeň

Tělo žádá… Uhasit!

Máme léto, venku se střídají dny velkých, doslova neúnosných veder, které obvykle řešíme klimatizacemi temperovanými na teploty, o něco lépe snesitelnější, ale většinou velmi zákeřné pro náš organismus. Je všeobecně známo, že pokud venku panují třicítky a my si chladíme kancelář na příjemných 22 stupňů, je to akorát na bolení v krku a angínu. Avšak klimatizace nás dokáže potrápit ještě více a co je horší mnohdy si následky nedokážeme dobře spojit s příčinou.

Máte žízeň, může za to klimatizace…

Ano, díky chladnějšímu proudícímu vzduchu z klimatizace dochází k vysoušení pokožky. A to větší, pokud se střídavě pohybujete mezi chlazenou místností a neklimatizovaným prostředím. V praxi to vypadá tak, že se venku zpotíte a v chlazené místnosti klimatizací vás proud vzduchu začne ochlazovat a vysoušet pokožku. Takže se dehydratujete. Díky chladnějšímu prostředí nemáte ani potřebu se napít a je na průšvih zaděláno.

nedostatek vody a chlapi hledají vodu na poušti

Co se stane?

Při nedostatku tekutin vás rozbolí hlava, přestáváte se soustředit, zhorší se únava i krátkodobá paměť  a začnete být „protivní“,  zkazí se vám nálada.  První příznaky jsou patrné již při ztrátě 2% tekutin. Říkáte si, co jsou dvě procenta.  Jenže v horku je dospělý člověk schopen vypotit dokonce až 9 litrů vody a to už je velmi závažné, doslova smrtelné při nedoplňování tekutin.

 

Víte, že…

dospělý muž má v těle zhruba 70% vody, u žen je to v důsledku tuku o něco horší, tedy 55 %. Senior má 45 % vody v těle a kojenec cca 80%.

 

 

 

Nejvíc trpí?

Nejohroženější skupinou jsou senioři, kterým ztráta tekutin v horkách, s ohledem na celkový zdravotní stav a snížení pocitu potřeby žízně , přináší velké problémy a stejně tak kojenci, jejichž těla, ač obsahují 80% vody, jsou na ztrátu tekutin velmi citlivé. Ztrátou vody, mimo jiné dochází k zahušťování krve, která se stává, pro malé srdíčko novorozeňat a uzoučké žíly, doslova neprůchozí.

blue water splash

 

Je mi horko, mám hroznou žízeň, honem studené pití!

Slyšíme často u dětí, ale ani dospělí nejsou z obliga. Báječně mrazivý nápoj ochladí, ústa, krk i žaludek.  Jenže… ledový nápoj naruší a zablokuje metabolismus a zastaví trávicí pochod, takže voda zůstává v žaludku a než se ohřeje na tělesnou teplotu musí tělo vynaložit velké úsilí. A vám zůstane stále pocit žízně, protože se vám voda nedostala tam, kam má.

ledová voda ve skleničce
Děti obecně patří do ohrožené skupiny dehydratací během léta. Daleko více se hýbou, takže jejich spotřeba tekutin je daleko větší. Proto se nedivte, že pití žádají daleko častěji, než dospělí. A časté prohlášení některých maminek „piješ jako kachnička, za chvilku se počůráš“ není na místě!

Three Children Running Along Beach
Nedostatek tekutin také více postihuje řidiče automobilů, jednak díky klimatizaci a zároveň proto, že pro soustředění se na provoz si neuvědomují své potřeby žízně.

 

A tedy, jak na pití v horku?

Je jedno, zda-li přijmeme tekutiny formou nápojů, ovocem nebo v polévce. Ideální variantou je střídat vše. Pít se snažit častěji a po malých doušcích, aby se tekutina ihned zpracovávala a dostala na správná místa.

vodní meloun

 

Obyčejnou vodu nezapomeňte prokládat minerálními neslazenými vodami pro doplnění důležitých prvků a minerálů, vhodnou volbou je i vlažný čaj, který mírně povzbudí, určitě ne káva, která silně odvodňuje. K obědu jíst nejvíce polévky a přijímat co nejvíce ovoce i zeleniny.

polévka vývar s nudlí

Stupně dehydratace

stupeň dehydratace

procentní ztráta tělesné hmotnosti příznaky  
mírná  1% žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy, letargie příčina: stačí hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití
střední    4 % sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zrychlený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže
těžká   10% a více. extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocity chladu, vlhká pokožka život ohrožující stav, může skončit úmrtím postiženého

 

 

No a  my dospělí, když si  v podvečer dopřejeme jedno malé pivečko, také tím nic nezkazíme.

 

sklenička piva s pěnou

 

Takže pokud jste dočetli až sem, těší nás, že vás článek zaujal a teď se, prosím, běžte napít.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.