Ortostatická hypotenze

Otázka

Je mi 17 let a už delší dobu mám problémy, že se mi dělá bílo před očima, když třeba rychleji stoupnu, tak se mi udělá bílo před očima a musím rychle sednout nebo spadnu, a tak se to pořád opakuje. Je to časté a nevím z čeho to je, beru i hořčík, ale to mi asi moc nepomáhá, na žádném vyšetření jsem nebyla. Také mě někdy píchá u srdíčka.

Odpověď


To, co popisujete je typická tzv. ortostatická hypotenze. V reakci na změnu polohy dojde k rychlému poklesu krevního tlaku a krev „nedoteče“ do mozku, takže dojde k přechodné nedokrevnosti mozkových center (to způsobuje bílo před očima). Kdybyste si sama nelehla, pak dojde k „mdlobám“, které by Vás dostaly do vodorovné polohy. Nízký krevní tlak je spojen i se zrychlením srdeční akce (další obranný mechanismus před nedokrevností orgánů), což se může projevit jako píchání u srdce. V 17 letech to není výjimečný stav. Na dálku však nemohu nic tvrdit stoprocentně, proto by bylo dobré, aby Vám lékař změřil tlak a poslal Vás na EKG, aby se vyloučily srdeční arytmie (které se mohou také projevit příznaky, které Vás trápí).

V první pomoci před ortostatickou hypotenzí je nutné vstávat pomalu, před vzpřímením 5 – 10 x zatněte pěsti vší silou (tím se zvýší krevní tlak). EKG však velmi důrazně doporučuji.