Loni přibylo v ČR 147 HIV pozitivních, nejvíce od 80. let

Loni přibylo v České republice 147 HIV pozitivních, zatímco v roce 2007 to bylo 122 případů, řekl ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Šlo zatím o největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat.

Nemoc AIDS se loni rozvinula u 26 lidí, devět na ni zemřelo. V roce 2007 přibylo 30 nemocných s AIDS, na nemoc zemřelo deset lidí. Celkem od roku 1986 v ČR na AIDS onemocnělo 265 lidí, 142 jich zemřelo. Údaje vyplývají ze statistik Státního zdravotního ústavu Praha (SZÚ) a České společnosti AIDS pomoc (ČSAP).
Jen v prosinci loňského roku přibylo v Česku deset nových HIV infekcí; největší nárůst zaznamenal Ústecký kraj a Praha. Celkový počet HIV pozitivních tak v ČR dosáhl 997 žijících, 1189 v absolutních číslech.
Osmdesát procent HIV pozitivních jsou podle statistik muži. Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu, kde žije 466 HIV pozitivních, Středočeský kraj (97 pozitivních) a Jihomoravský kraj (82 pozitivních). Naopak nejméně HIV pozitivních evidují v Pardubickém kraji (devět) a kraji Vysočina (11).
Podle odhadu Evropského centra pro kontrolu nemocí pětina až čtvrtina nakažených v ČR o HIV viru ve svém těle neví. To znamená, že zhruba 300 lidí v ČR netuší, že je HIV pozitivní, upozornil Hlavatý, podle něhož je nakažených daleko více. Například počtem obyvatel srovnatelné Portugalsko podle něj hlásí 30.000 HIV pozitivních, tedy 25krát více než Česká republika.
V Česku rovněž žije 304 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu. Nejvíce HIV pozitivních cizinců žijících v ČR pochází ze subsaharské Afriky (97) a z východní Evropy (96).
Co se týče způsobu přenosu, nejvíce lidí se nakazilo homosexuálním a bisexuálním stykem (55 procent). Heterosexuálním stykem se nakazilo 31 procent HIV pozitivních a pět procent injekčním užíváním drog.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.