Rychlotest na virus HIV by pomohl při testování narkomanů

Rychlotest na virus HIV z kapky krve lékaři pro domácí testování nedoporučují, mohl by se podle nich ale s úspěchem používat při testování narkomanů. Testy by dělal kvalifikovaný pracovník těm, kteří berou drogy nitrožilně a jehlu používají opakovaně. Právě jim hrozí velké riziko nakažení, řekl k využití testu ředitel sekce protidrogové politiky a sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Jindřich Vobořil.

V příbalovém letáku testu je napsáno, že není určen pro sebetestování. Sexuolog a propagátor testování Radim Uzel potvrdil, že člověk, který si test koupí, by měl navštívit odborníka, nejlépe lékaře, kterému důvěřuje a který mu tento test udělá. „Nemůžeme doporučit, aby si dělal test sám. To ale v praxi neznamená, že je test životu nebezpečný,“ uvedl.

Zájemci o testování si mohou test koupit v lékárně a požádat svého praktika a ženy také gynekologa, aby jim test udělal.

Test může dát věrohodné výsledky, pokud si ho člověk udělá čtyři až šest týdnů po rizikovém kontaktu, u pěti procent lidí je interval delší. Podle odborníků většinou trvá dva až tři měsíce od nákazy, než se dá virus testem v krvi odhalit.

Podle poradkyně ministra a zakladatelky Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Marie Brůčkové nepatří rychlotest do rukou nezdravotníka. Výsledky jsou orientační, měl by následovat ověřovací test v referenční laboratoři. Pokud někdo opravdu je HIV pozitivní a laboratorní test to ukáže, následuje poradenství a léčba.

Kdo si test udělá doma, unikne statistikám a léčbě. Šokující zjištění bez psychologické podpory odborníka může člověka vést až k sebevraždě, varoval tajemník společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, kde nacházejí útočiště lidé s AIDS a kde se dělají anonymně testy zájemcům pod dohledem a s poradenstvím lékaře.

Pokud naopak test ukáže, že je člověk zdravý, a přitom je čerstvě nakažený, tedy i nejvíc infekční, což test v takzvaném „imunologickém okénku“ neukáže, šíří infekci na další partnery, aniž to ví.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.