Podle statistik Státního zdravotního ústavu počet nakažených virem HIV rok od roku stoupá. Česko zatím stále patří k oblastem s relativně nízkým výskytem infekce HIV, která způsobuje onemocnění AIDS, ale počet nakažených neustále roste. Jde o důsledek podcenění rizika pohlavně přenosných chorob. Nedávný výzkum společnosti SD&S totiž jednoznačně prokázal, že povědomí o riziku HIV je ve společnosti velmi slabé.
Co vědí Češi o HIV a AIDS?
Výzkumná agentura SC&C letos realizovala dva výzkumy, které mapovaly znalosti o HIV/AIDS a také chování k občanům infikovaných HIV. Výzkum proběhl jednak u běžné populace a dále byl zvlášť zaměřen na zaměstnance a příslušníky záchranných a silových složek státu (policie, zdravotníci, hasiči, armáda, vězeňská služba, celníci atd.). Výzkum potvrdil, že v české populaci (a to i mezi zdravotníky) jsou v oblasti přenosu HIV/AIDS stále předsudky a mýty. Například 27 % respondentů z veřejnosti si myslí, že HIV lze získat vášnivým líbáním (22 % respondentů je toho názoru ve sborech, tedy i mezi zdravotníky) nebo 14 % účastníků výzkumu se domnívá, že HIV se přenáší i bodnutím hmyzu.
Výzkum na druhou stranu ukázal, že Češi a Moravané by informaci, že jejich děti jsou infikovány virem HIV, přijali citlivě. Celých 86 % respondentů by se snažilo dětem poskytnout všestrannou podporu. Výzkum nezaznamenal žádnou negativní reakci. U partnerských vztahů je míra tolerance menší, protože u respondentů by hrála roli cesta přenosu.
„Pouhá 3 % občanů znala všechny správné odpovědi. Největší problém byl uvědomit si, že dnes už se délka života člověka s HIV při stálé léčbě prakticky nemění. Lidé však neznají jak dobu nakažlivosti, tak interval, od kdy jsou testy na HIV pozitivitu již spolehlivé,“ uvádí ředitelka výzkumu, Mgr. Jana Hamanová.
Kolik z nás je vlastně HIV pozitivních?
„Od roku 2002 je v ČR zaznamenáván každoročně výrazný nárůst výskytu infekce HIV,“ říká RNDr. Vratislav Němeček, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. V roce 2002 bylo v ČR nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2013 to bylo 235 případů. V letošním roce za období od 1. 1. do 30. 10. 2014 bylo zachyceno již 208 nově zjištěných pacientů s infekcí HIV. Setrvale vzestupný trend výskytu HIV v ČR se tak jednoznačně potvrzuje.
Za nárůstem počtu případů stojí především přenos HIV mezi muži majícími sex s muži (MSM), který představuje v letošním roce téměř 71 % nových případů HIV.
Milníky v historii HIV a AIDS
- 1981 první případy AIDS
- 1983 objeven původce syndromu získané imunodeficience – HIV
- 1987 první účinný lék (AZT – zidovudin)
- 1996 počátek HAART (vysoce účinná antiretrovirová terapie) – výrazně poklesl počet úmrtí na AIDS a prodloužilo se přežití, zvýšila se kvalita života HIV pozitivních
- 2008 první STR (single-tablet regimen)
V ČR je léčba AIDS plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
MUDr. David Jilich (Klinika infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce, Praha) k tomu dodává, že homosexuální muži o riziku dobře vědí, a proto se dávají testovat opakovaně. Můžeme se domnívat, i když statistické údaje zatím nemáme k dispozici, že za nepoměr mezi pohlavími může do jisté míry podcenění rizika mezi heterosexuálními partnery. Mladí lidé mají nedostatečné informace o HIV, riziko nákazy podceňují a neabsolvují testy na HIV, i když se chovají rizikově.
„V České republice se provede každoročně asi milion testů na HIV, z čehož je přibližně sto tisíc testů na žádost pacienta. To však nenaznamená, že je otestováno 100 tisíc osob, protože někteří zejména homosexuální muži se dávají testovat opakovaně. Ochota k testování souvisí s povědomím o nemoci, které je ve skupině mužů majících sex s muži (MSM) velmi vysoké, naproti tomu v heterosexuální skupině jsou znalosti o tomto onemocnění na velmi nízké úrovni“ říká Dr. Jilich.
Budoucnost HIV pozitivních jedinců a šance pacientů s AIDS
Dr. Jilich upozorňuje, že ke klíčovým faktorům, které ovlivňují prognózu HIV pozitivního jedince, je včasné odhalení nemoci a spolupráce s lékaři AIDS center. Je-li infekce odhalena včas, mohou vést HIV pozitivní lidé téměř normální, kvalitní život. Pro úspěch léčby je důležitá také adherence k terapii. V dnešní době jsou již k dispozici nové léčebné režimy, které umožňují jednoduché a pohodlné dávkování. Naproti tomu pokud se přijde na infekci ve stadiu rozvinutého syndromu imunodeficience (AIDS), je prognóza, co se týče délky a kvality života, mnohem horší.
HIV a AIDS v ČR za prvních 10 měsíců roku 2014
Mezi nově infikovanými je 186 mužů a 22 žen. Při zjištění HIV infekce bylo 153 infikovaných v asymptomatickém stadiu, 30 ve stadiu akutní infekce a pozdní záchyty představuje 9 nemocných ve stadiu symptomatickém non-AIDS a zejména 16 s onemocněním AIDS.
Více než polovina nových případů uvádí obvyklé bydliště v Praze (51,0 %); více je zastoupen ještě kraj Moravskoslezský (10,1 %) a Středočeský (9,1 %).
Z 208 nových případů HIV infekce v roce 2014 bylo 51 cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR, a to zejména ze Slovenska (17) a Ukrajiny (9), dále z Polska (4), Ruska (4), Vietnamu (4), Itálie (3), Běloruska (2) a jednotlivě z dalších převážně evropských zemí.
Sexuální přenos je dominantní cestou šíření infekce v ČR (90,4 % případů v roce 2014), přitom 147 (70,7%) nových případů bylo zjištěno u mužů majících sex s muži. K heterosexuálnímu přenosu infekce došlo u 25 mužů a 16 žen. Přenos prostřednictvím injekčního užívání drog byl zjištěn u 4 mužů a 4 žen. U 11 infikovaných zůstal způsob přenosu zatím neobjasněn.
HIV pozitivním matkám se narodilo 10 dětí, z toho jedno pozitivní. Přitom 7 matek při otěhotnění vědělo o své HIV pozitivitě a 3 byly zachyceny při screeningu gravidních.
Bylo zaznamenáno 9 úmrtí ve stadiu AIDS. Výrazně roste počet osob žijících s HIV/AIDS, a proto rostou i počty těch, kteří potřebují antiretrovirovou léčbu.
Kromě dosud uvedených počtů bylo 11 nových případů HIV zjištěno u cizinců s krátkodobým pobytem v ČR (z Francie, Itálie, Ruska, Slovenska, Spojeného království po 2, z Číny 1).
Připravila MUDr. Marta Šimůnková, YourComm s.r.o.
Vložit komentář