černoška

Injekční antikoncepce oblíbená v Africe asi usnadňuje šíření HIV

Injekční antikoncepce, oblíbená v zemích subsaharské Afriky, podle nové studie zřejmě zvyšuje riziko nákazy virem HIV mezi partnery. Výsledek výzkumu Washingtonské univerzity byl otištěn v prestižním odborném časopise The Lancet Infectious Diseases. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli výsledku tohoto výzkumu svolala na leden schůzi, na níž se má rozhodnout o případné změně doporučení týkající se antikoncepce.

Ochrana proti početí ve formě injekce s tříměsíčním účinkem je v Africe velmi oblíbená. V subsaharských zemích ji používá 12 milionů žen, to je šest procent těch ve věku mezi 15 a 49 lety. Pro srovnání – v USA k této formě hormonální antikoncepce sahají tři procenta žen.

Odborníci z Washingtonské univerzity sledovali po dobu dvou let 3800 párů z Botswany, Keni, Rwandy, Jihoafrické republiky, Tanzanie, Ugandy a Zambie. V každém páru byl jeden z partnerů nakažen virem HIV a účelem studie bylo zjistit, zda se nakazí zdravý partner a zda to souvisí s druhem antikoncepce. Páry využívaly také kondomy, což vylučuje úvahu, že hormonální antikoncepce vede k nezájmu o tento druh ochrany.

Výsledek ukázal, že ze 100 žen s touto hormonální antikoncepcí se od partnera virem HIV nakazilo 6,6 procenta, zatímco ve skupině bez antikoncepce to bylo jenom 3,8 procenta. Od nakažených žen používajících antikoncepci se virem nakazilo 2,6 procenta mužů, přičemž ve skupině, kde ženy tuto formu antikoncepce nepoužívaly, to bylo 1,5 procenta.

Odborníci považují studii za kvalitní, i když poskytuje pouze důkaz o souvislosti přenosu viru s druhem antikoncepce, ale nevysvětluje princip přenosu.

Předpokládá se, že hormon progestin obsažený v antikoncepci má specifický fyziologický účinek. Jiné studie, jejichž autoři se snažili najít vliv tohoto hormonu na změny v tkáních genitálií, zatím nepřinesly jednoznačný výsledek. Zjistilo se sice, že u makaků podávání progestinu ztenčuje vaginální tkáň, u žen se ale takový účinek prokázat nepodařilo.

Další z možných hypotéz je podle doktora Charlese Morrisona možnost, že progestin způsobuje imunologické změny vagíny a děložního hrdla a usnadňuje tak šíření viru. Existují zatím málo přesné a průkazné studie o tom, že riziko šíření HIV zvyšuje i orální antikoncepce.

Odborníci ale s vydáním varování proti injekční ochraně proti početí zatím nespěchají. Platí to zejména pro Afriku, kde existuje mnoho komplikací spojených s nechtěným těhotenstvím a také vysoká úmrtnost při porodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.