Sex a drogy jsou lákadlem turistických cest do ciziny, před kterým prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar varuje. Sexem se přenáší HIV/AIDS, syfilida, kapavka, hepatitidy B, C a D nebo třeba svrab. Zdraví mohou poškodit také experimenty s drogami, byť v dané zemi jsou všeobecně akceptované, jako třeba na Blízkém a Středním východě kouření hašiše.
„Během jednoho styku se dá nakazit se i vícero pohlavními nemocemi, tento fenomén označovali američtí vojáci sloužící na Dálném východě poetickým výrazem tokijská růže,“ uvádí lékař v publikaci Ochrana zdraví na cestách.
Jediným bezpečným způsobem, jak se v cizině vyhnout pohlavní nákaze, je sexuální abstinence nebo styk se známou osobou, o níž turista ví, že není nakažená a nestřídá partnery. „Pohlavní styk s injekčními narkomany, homo a bisexuály a prostitutkami je značně rizikový,“ varuje.
Tyto infekce se přenášejí tělními tekutinami, méně častý je přenos dotykem kůže, ochlupením, spodním nebo ložním prádlem. V rozvojových zemích hrozí HIV a hepatitida B a C i z transfuzí krve a krevních produktů. Proto je rizikový také sex s hemofilikem nebo tím, kdo dostal opakovaně krev.
HIV/AIDS je podle Maďara pro cestovatele největší hrozbou v jihovýchodní Asii a Latinské Americe. V některých asijských městech je podle něj nakaženo 50 až 100 procent prostitutek. Na africkém kontinentu vymírají kvůli HIV/AIDS celé oblasti. Je proto lepší se vyvarovat sexu, a pokud je to možné, vyhnout se injekcím, očkování, ošetření u zubaře či piercingu.
Použití kondomu z místních zdrojů snižuje u syfilidy a kapavky riziko nákazy desetkrát, ale nevyloučí je zcela. Kondomy vyrobené ze zvířecích střev, které jsou v rozvojových zemích běžné, zabrání přechodu spermií, ale jejich póry jsou větší než průměr viru HIV a hepatitidy B. Nejvhodnější ochranou jsou elektronicky testované latexové kondomy s lubrikantem odpuzujícím spermie, bakterie i viry. Tedy výrobky s evropským atestem nakoupené doma před odjezdem do ciziny.
Maďar varuje i před prázdninovými experimenty s drogami. Turisté se například setkají s tím, že ve východní Africe a na Arabském poloostrově se žvýkají listy khat, v jihovýchodní Asii se kouří opium a žvýkají listy betelu a v jihoamerických Andách se žvýkají listy koky s obsahem kokainu.
„Následkem opakovaného užívání drog se mohou dostavit neurologické poruchy, změny psychiky a život ohrožující závislost,“ varuje lékař. Droga se může dostat do těla cestovatele i bez jeho vědomí v nápojích či cukrovinkách, proto Maďar radí obezřetnost v přítomnosti podezřelých lidí, zejména v nočních barech a diskotékách.
Vložit komentář