Lékař varuje před sexem a drogami při turistice v cizině

Sex a drogy jsou lákadlem turistických cest do ciziny, před kterým prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar varuje. Sexem se přenáší HIV/AIDS, syfilida, kapavka, hepatitidy B, C a D nebo třeba svrab. Zdraví mohou poškodit také experimenty s drogami, byť v dané zemi jsou všeobecně akceptované, jako třeba na Blízkém a Středním východě kouření hašiše.

Conseq Investment Management

„Během jednoho styku se dá nakazit se i vícero pohlavními nemocemi, tento fenomén označovali američtí vojáci sloužící na Dálném východě poetickým výrazem tokijská růže,“ uvádí lékař v publikaci Ochrana zdraví na cestách.

Jediným bezpečným způsobem, jak se v cizině vyhnout pohlavní nákaze, je sexuální abstinence nebo styk se známou osobou, o níž turista ví, že není nakažená a nestřídá partnery. „Pohlavní styk s injekčními narkomany, homo a bisexuály a prostitutkami je značně rizikový,“ varuje.

Tyto infekce se přenášejí tělními tekutinami, méně častý je přenos dotykem kůže, ochlupením, spodním nebo ložním prádlem. V rozvojových zemích hrozí HIV a hepatitida B a C i z transfuzí krve a krevních produktů. Proto je rizikový také sex s hemofilikem nebo tím, kdo dostal opakovaně krev.

HIV/AIDS je podle Maďara pro cestovatele největší hrozbou v jihovýchodní Asii a Latinské Americe. V některých asijských městech je podle něj nakaženo 50 až 100 procent prostitutek. Na africkém kontinentu vymírají kvůli HIV/AIDS celé oblasti. Je proto lepší se vyvarovat sexu, a pokud je to možné, vyhnout se injekcím, očkování, ošetření u zubaře či piercingu.

Použití kondomu z místních zdrojů snižuje u syfilidy a kapavky riziko nákazy desetkrát, ale nevyloučí je zcela. Kondomy vyrobené ze zvířecích střev, které jsou v rozvojových zemích běžné, zabrání přechodu spermií, ale jejich póry jsou větší než průměr viru HIV a hepatitidy B. Nejvhodnější ochranou jsou elektronicky testované latexové kondomy s lubrikantem odpuzujícím spermie, bakterie i viry. Tedy výrobky s evropským atestem nakoupené doma před odjezdem do ciziny.

Maďar varuje i před prázdninovými experimenty s drogami. Turisté se například setkají s tím, že ve východní Africe a na Arabském poloostrově se žvýkají listy khat, v jihovýchodní Asii se kouří opium a žvýkají listy betelu a v jihoamerických Andách se žvýkají listy koky s obsahem kokainu.

„Následkem opakovaného užívání drog se mohou dostavit neurologické poruchy, změny psychiky a život ohrožující závislost,“ varuje lékař. Droga se může dostat do těla cestovatele i bez jeho vědomí v nápojích či cukrovinkách, proto Maďar radí obezřetnost v přítomnosti podezřelých lidí, zejména v nočních barech a diskotékách.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.