Češi a Slováci dostanou milion kondomů zdarma

Milion kondomů zdarma chce během tří let rozdat v Čechách a na Slovensku nový český výrobce kondomů. Tato českotěšínská společnost tak chce podpořit chráněný pohlavní styk za použití kondomu, který chrání před nakažením virem HIV a dalšími pohlavními chorobami.

Kondomy se budou mimo jiné rozdávat při přednáškách ve školách nebo prostřednictvím gynekologických ambulancí. „Chceme se také zaměřit na různé hudební, taneční a jiná podobná zařízení, kam mladí lidé rádi chodí ve svém volném čase,“ uvedl ředitel společnosti Josef Vybranec.
Údaje o pohlavních chorobách každoročně zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. V roce 2007 bylo evidováno o 63 procent případů syfilidy více než v předchozím roce, celkem přibylo 822 nových případů. Od začátku 90. let byla vyšší čísla jen v letech 2000 až 2003. Kapavkou v roce 2007 onemocnělo 1149 lidí a ve srovnání s rokem 2005 došlo k nárůstu o 33 procent. Téměř dvě třetiny případů těchto pohlavních chorob byly registrovány u svobodných osob. Podle údajů Státního zdravotnického ústavu bylo v roce 2008 virem HIV infikováno 147 lidí a u 26 lidí se rozvinul AIDS. To jsou historicky nejvyšší počty od roku 1985, kdy začaly být případy zaznamenávány.
Odborníci upozorňují, že často používaná hormonální antikoncepce neřeší ochranu proti pohlavním chorobám a AIDS. Nejspolehlivější možnost ochrany při sexuálním styku právě proti těmto nemocem je podle nich používání kondomu. Češi jsou podle Vybrance na rozdíl od některých jiných evropských národů ve spotřebě kondomů pozadu. Zatímco například ve Skandinávských zemích se spotřeba pohybuje okolo tří až čtyř kusů, naši občané se spokojí jen s necelými dvěma kusy za rok.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.