Chovné krysy dovezené z Česka nakazily v Německu několik lidí

Šlo o virus vyvolávající kravské neštovice. Německé veterinární orgány podnikly u dovozců těchto zvířat příslušné kroky a vyzvaly také občany, kteří nedávno krysy koupili, aby se svých zvířat dotýkali pouze v rukavicích a případné příznaky onemocnění ihned nahlásili veterináři. Napsala to agentura APA.

Zemské ministerstvo životního prostředí spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko vydalo občanům doporučení prozatím nekupovat žádné chovné krysy. Kdo takové v poslední době koupil, měl by bedlivě sledovat, zda se na zvířatech neobjevují otevřené ranky, zvlášť v okolí mordy, uší, pracek nebo ocasu. Pokud cokoli podobného zjistí, měl by navštívit zvěrolékaře. V každém případě je ale nutné si při kontaktu se zvířaty chránit ruce rukavicemi, po manipulaci s krysami si důkladně umýt ruce a případné oděrky kůže svědomitě ošetřit.
Typickým příznakem nákazy kravskými neštovicemi u člověka jsou symptomy podobné chřipce jako horečka, unavenost a svrbící vřídky na pokožce. Vřídky-neštovice se vyhojí teprve po několika týdnech po zastrupení a zajizvení. Často při této virové infekci dochází také k zánětu spojivek. Při všech těchto příznacích by měl každý neprodleně navštívit lékaře. U osob s oslabeným imunitním systémem nebo u alergiků může virus způsobit vážnější horečky. Onemocnění tohoto druhu není ale smrtelné a nepřenáší se z člověka na člověka.
Již minulý týden oznámila také Francie šíření kravských neštovic krysami dovezenými z Česka. Tehdy bylo zjištěno nejméně devět onemocnění u lidí, nikdo z nakažených však nebyl ve vážném stavu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.