Před 140 lety se narodil lékař a humanista Rudolf Jedlička

Před 140 lety, 20. února 1869, se narodil věhlasný český lékař a humanista a štědrý mecenáš, profesor chirurgie, radiologie a rentgenologie na Lékařské fakultě pražské Univerzity Karlovy Rudolf Jedlička. Jeho konání nikdy nechyběl především hluboký zájem o sociální problémy a smyslem jeho práce vždy bylo pomáhat.

Byl vůdčí osobou české chirurgie, zasloužil se především o rozvoj chirurgie břišní a kostní. Byl nejen mistrným operatérem, ale i diagnostikem a na Maydlově pražské chirurgické klinice, brzy po objevu Roentgenových paprsků (listopad 1895), prosadil už v lednu 1897 první operaci provedenou na základě diagnostiky rentgenem. Rentgenologii prosazoval nejenom jako diagnostický prostředek, ale i jako doplněk léčby zhoubných nádorů. Stál i u počátků české radiologie a léčebné rehabilitace.
Jeho nejznámějším počinem v oblasti sociální péče bylo založení prvního českého ústavu pro tělesně postižené v Praze na Vyšehradě, který dostal jeho jméno a který svému účelu slouží dodnes. Rovněž inicioval vznik sdružení, díky němuž vznikl moderní nemocniční komplex v Praze-Podolí (dnešní Ústav pro péči o matku a dítě), a významně se podílel i na založení školy pro vojenské invalidy. Lidumil a dobrodinec, který žil především svou prací a který se oženil se svou celoživotní přítelkyní až na smrtelné posteli, zemřel v 57 letech 26. října 1926.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.