Japonští ortopedi připravují protézu pro mořskou želvu

Mořská želva, kterou pravděpodobně zranil žralok, dostane nové ploutve. Specializovaní japonští ortopedi pro ni připravují protézu, která jí umožní nejen návrat do mořských vod, ale také pohyb po pláži, a tudíž i kladení vajec. Oznámila to agentura AFP.

„Musíme si dát pozor, aby ty protézy byly dostatečně pevné, aby byla želva schopná se plazit po pláži a normálně snášet vejce,“ zdůraznila Erika Akaiová z japonské nevládní organizace, která se věnuje ochraně mořských želv.

Zraněná kareta obecná, jejíž krunýř měří na délku 74 centimetrů, byla loni v létě vytažena z moře u jihozápadních břehů Japonska. Se zraněními předních ploutví, která jí s téměř stoprocentní jistotou způsobil útok žraloka, byla následně umístěna v jednom akváriu v prefektuře Tokušima.

„Jelikož jsme ji nemohli vypustit na svobodu, protože její plavecké schopnosti klesly na pouhých 60 procent oproti zdravé želvě, rozhodli jsme se jí implantovat umělé ploutve,“ dodala Akaiová. Celá operace bude provedena v květnu.

Japonci jsou velkými odborníky na výrobu umělých ploutví, zejména pro delfíny, kteří trpí častými zraněními těchto svých končetin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.