Dánsko jako první na světě zavedlo daň na tuky v potravinách

Dánsko jako první země na světě zavedlo daň na tuky v potravinách. Jak napsala agentura AFP, týkat se má všech výrobků obsahující nasycené mastné kyseliny včetně polotovarů. Za kilogram nasycených mastných kyselin mají Dánové zaplatit navíc 16 dánských korun (53 korun). Kodaň tvrdí, že tak chce bojovat proti nadměrné konzumaci nasycených tuků, podle kritiků jde ale jen o další příjem do státní pokladny.

Vláda očekává, že díky nové dani spotřeba nasycených tuků klesne o skoro deset procent a spotřeba másla o 15 procent. Server britského deníku The Telegraph poznamenal, že nové opatření má do státní kasy přinést 2,2 miliardy dánských korun (asi 7,3 miliardy korun). Cena másla podle něj stoupne v přepočtu o asi devět korun.

Mluvčí sdružení dánského průmyslu (DI) Gitte Hestehaveová o pozitivním účinku nové daně pochybuje. „Je to prostě další daň,“ řekla AFP. Její organizace upozorňuje také na administrativu spojenou s novým poplatkem; výrobci budou muset stanovit množství nasycených tuků obsažených ve výrobku i použitých při jeho přípravě.

Dánové se před chystaným zdražením potravin jako máslo nebo mléko pokusili zásobit a brali v posledních dnech obchody útokem. „Minulý týden byl dost chaotický, hodně regálů bylo prázdných. Lidé si naplnili ledničky,“ řekl zástupce kodaňského supermarketu Christian Jensen.

Nadměrná spotřeba nasycených mastných kyselin, které jsou v živočišných tucích jako sádlo a máslo, přispívá ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě. Obezitou, která může uspíšit vznik nemocí, v Dánsku trpí téměř deset procent obyvatel. V ČR má normální váhu jen 42 procent dospělých. S obezitou se potýká 23 procent Čechů, z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.