Zdarma a anonymně se mohou lidé nechat vyšetřit na HIV

U příležitosti Světového dne boje proti AIDS se tuto středu mohou nechat zájemci otestovat zdarma a anonymně na přítomnost viru HIV v krvi. Možnost nabízí sdružení Rozkoš bez Rizika zaměřené na prevenci a léčbu sexuálně přenosných chorob u lidí s rizikovým chováním. Akce má upozornit veřejnost na stále vzrůstající počet HIV pozitivních lidí.

Kromě testování na HIV z krve organizace poskytne i bezplatné preventivní poradenství týkající se zásad bezpečnějšího sexu a informace o HIV a AIDS problematice. Testování se uskuteční na čtyřech místech ČR, a to v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě.

V centru Prahy (od 13:00 Můstek, od 14:00 náměstí Míru) budou při této příležitosti známé české osobnosti rozdávat kondomy, zúčastní se herec Vojta Dyk, dvojice divadelníků Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR) či filmařka Linda Jablonská.

Podle statistik je v Česku asi čtrnáctkrát více HIV pozitivních lidí než před revolucí. Zatímco tehdy statistiky uváděly asi stovku nakažených, nyní se v ČR eviduje už 1493 nakažených virem HIV, z toho u 318 propuklo onemocnění AIDS a z nich 169 zemřelo. Žijících HIV pozitivních je nyní v Česku 1264.

V loňském roce přibylo v Česku 157 HIV pozitivních, což byl největší nárůst v historii. Letos do konce října už testy potvrdily nákazu HIV 149 lidem. Předloni zdravotníci evidovali 148 nových případů této infekce a před třemi roky 121.

Nejčastějším způsobem nákazy HIV v ČR je dlouhodobě sexuální přenos. Představuje téměř 90 procent všech zachycených případů infekce. Více než polovina všech zjištěných infekcí byla zjištěna u mužů, kteří měli sex s muži. U této skupiny byl zaznamenán i významný výskyt dalších sexuálně přenosných infekcí.

Asi 30 procent lidí se nakazilo heterosexuálním stykem. Přenos prostřednictvím injekčního užívání drog byl jako nejpravděpodobnější uveden zhruba u pěti procent případů.

Světový den boje proti AIDS se slaví vždy 1. prosince. Vloni bylo na čtyřech stanovištích otestováno celkem 333 lidí. Více informací mohou zájemci najít na www.rozkosbezrizika.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.