Keratokonus - onemocnění rohovky

Keratokonus – onemocnění rohovky

Keratokonus je onemocnění rohovky, které se projevuje postupným kuželovitým vyklenování a ztenčováním rohovky. To způsobuje zhoršení zraku a v některých případech může dojít i ke ztrátě vidění.

I když zatím moderní medicína neumí keratokonus vyléčit, je v současnosti možné toto onemocnění alespoň pozastavit a stabilizovat. Z tohoto důvodu je důležitá včasná léčba. Avšak onemocnění se vyvíjí pomalu a často ho nemusíte objevit v jeho zárodcích.


Keratokonus je onemocnění, které způsobuje postupné vyklenutí a ztenčení rohovky. Nedostatečně pevná rohovka se začne vyklenovat a ztenčovat směrem dopředu, a to nejprve na zadní ploše rohovky a pak i na přední ploše rohovky. Lokalizace je většinou pod centrem rohovky a postupně zasahuje i centrum.

Léčba onemocnění keratokonus

Známe několik způsobů, jak je možné keratokonus léčit. Dlouhá léta se tato dystrofie rohovky léčila pomocí tvrdých kontaktních čoček, které brání vyklenutí rohovky, ale nezabrání zastavit toto onemocnění. Někteří pacienti mají také problém snést v oku takové tvrdé čočky. Jinou léčbou je použití intrastromálních segmentů (Intacs, Keraring, Ferrara ring). Jsou to čiré plastové segmenty, které se implantují do stromů rohovky. Napraví se tak astigmatismus rohovky. Pokud se toto onemocnění neléčí, jediným řešením v pokročilých stadiích bývá transplantace rohovky. V moderní medicíně známe léčby, které dokáží zastavit a stabilizovat toto onemocnění.

Crosslinking kolagenu rohovky (CXL) je ambulantní forma léčby keratokonu. Léčbu tvoří dvě hlavní 30 minutové částí. Rohovku z 90% její tloušťky tvoří stroma, které se skládá z kolagenových vláken. V první fázi operace se odstraní povrchová vrstva buněk, tedy epitel, a to mechanicky, alkoholem nebo laserem. Další fáze trvá přibližně 30 minut. Během této doby se do strohé rohovky kape izotonický roztok riboflavinu. V další fázi bude rohovka na přibližně 30 minut vystavena UV záření s vlnovou délkou 365 nm. Následně je rohovka ochráněna kontaktní čočkou, pod kterou se v průběhu následujících dní obnoví epitel na rohovce. Pacient doma užívá předepsané kapky a chodí na kontroly.

Díky této léčbě stoupne pevnost rohovky až o 300%. Až u 80% pacientů dochází k mírnému ústupu vyklenutí rohovky a může dojít i ke zlepšení zrakové ostrosti. V prvních měsících se může vidění mírně zhoršit.

Používá se také kombinace crosslinking s částečnou úpravou tvaru rohovky excimerovým laserem. Pomocí laserového zásahu se má dosáhnout pravidelnější tvar rohovky. Nová vytvarovaná rohovka se zafixuje síťováním kolagenu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.