Nejstarší známý případ bolestí zubů se vyskytl u jistého plaza

Obávané bolesti stoliček, které způsobují fyzické, ale i ekonomické strádání, mají původ ve velmi vzdálené historii života na Zemi. Podle zjištění badatelů z univerzity v kanadském Torontu, o němž píše španělský list El Mundo, je nutné jít až do doby před 275 miliony let, kdy žil ještěr rodu Labidosaurus. Právě v jeho fosílii byla zjištěna nejstarší známá zubní infekce.

Vědci už našli jasné důkazy na čelistních kostech zasažených infekcí u plazů z období paleozoika, kdy se začali adaptovat na život na souši. Doposud nejstarší známé bolesti zubů u pozemského obratlovce ale pocházely z období před 200 miliony let.

Nynější objev je důležitý nejen pro rozšíření znalostí o zubních chorobách, „rovněž odhaluje výhody i nevýhody, s nimiž se potýkali jistí živočichové, když se jejich chrup vyvíjel, aby se mohli živit jak masem, tak rostlinnou potravou,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Roberto Reisz. Podobně jako tomu bylo mnohem později u lidského rodu, tato zubní adaptace zvýšila jejich náchylnost k zubním bolestem.

Vědci analyzovali fosilizované čelisti různých příslušníků druhu Labidosaurus hamatus. Tento suchozemský ještěr obýval před 275 miliony let Severní Ameriku. Mezi zkoumanými byl i exemplář, kterému chyběly zuby. S pomocí počítačové tomografie badatelé přišli na to, že tenhle labidosaurus trpěl rozsáhlou infekcí, jež stála za ztrátou několika zubů a také zničením kosti, z níž nakonec zmizela i část tkáně.

Evoluce těchto ještěrů způsobila, že kvůli životu na zemi se musel jich chrup přizpůsobit tak, aby mohly začlenit do jídelníčku rostliny i semena, jež mají vysoký obsah vlákniny a je obtížné je sežvýkat.

Proto se předchozí vzorec chrupu, v němž zuby nebyly příliš fixovány v čelistech a neustále byly obměňovány, musel změnit a zuby se musely silněji spojit s čelistmi. Tím se nahrazování zubů stalo zřídkavým nebo nenastávalo vůbec.

Pro ony primitivní plazy to byla velká výhoda, protože jim to dovolovalo žvýkat potravu po dlouhou dobu a zlepšit tím vstřebávání živin. A podle vědců tato adaptace dokonce může stát za úspěchem rodu Labidosaurus, jenž se velmi hojně vyskytoval po celém světě.

Ovšem na druhou stranu tuto výhodu vyvažovala nevýhoda: jelikož ztratil možnost často měnit svoje zuby, zvýšila se pravděpodobnost, že bude trpět bolestivými infekcemi v čelisti. Důvodem bylo, že dutina zubu byla výrazně déle vystavena ataku bakterií, než když byly vypadlé zuby rychle nahrazeny novými, uvedl ve studii Reiszův tým.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.