astma inhalátor respirační infekce

Odhalit astma bývá problém

Odhalit astma a včas je léčit se v ČR daří o něco hůř než jinde. Diagnóza se u dětí zpožďuje tím, že potíže jsou netypické a lékař na astma nepomyslí. U dospělých je problém v podceňování příznaků. Vliv má i obava z kortikosteroidů, které se musejí užívat dlouhodobě, řekl ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) profesor Petr Pohunek z Fakultní nemocnice Motol s tím, že úmrtnost na astma je v ČR díky dobré léčbě jedna z nejnižších na světě. 

„Určité zpoždění v odhalování astmatu tu bylo, teď už jsme v tom lepší. V dětském věku se zaměňuje astma za infekční bronchitidy. Dospělí zase mírnější příznaky dlouho přecházejí, než se rozhodnou jít k lékaři, kde je pak neúplně popíšou,“ vysvětlil profesor.

Změna v přístupu k nemoci a její léčbě se podle něj daří i díky programu pro školky a školy, kdy lékaři učí pedagogy rozpoznávat první příznaky astmatu třeba při tělocviku. „Mnohdy, když jim to popíšeme, říkají, takové dítě ve třídě mám,“ řekl profesor.

Člen ČIPA profesor Václav Špičák doplnil, že ročně v Česku na astma zemře kolem 90 lidí. V dětském věku jsou úmrtí zcela výjimečná, jediné úmrtí za několik posledních let bylo loni.

V Česku trpí astmatem 800.000 lidí, z nich 350.000 nebylo kvůli tomu u lékaře. Astma je nejčastější chronickou nemocí v dětském věku a jednou z nejčastějších u dospělých. Má je až 12 procent dětí, u pětiny začne v kojeneckém a batolecím věku, u 70 procent od věku školním a v dospívání.

V lehčích případech se astma projeví ztíženým dýcháním, někdy výraznou dušností, jindy jen suchým kašlem. Při astmatickém záchvatu se průdušky stáhnou, nemocný nemůže popadnout dech. Potíže jsou horší v noci a brzy ráno. Kašel a dechové potíže se objevují i po malé námaze. Při dýchání bývají pískoty a vrzoty, ale ani zcela čisté dýchání astma nevylučuje.

Tři až pět procent nemocných má obtížně léčitelné astma, léčí se ve specializovaných centrech, kde se podává i moderní biologická léčba.

Světový den astmatu 1. května připomene důležitost včasné léčby. Zájemci mohou využít bezplatného vyšetření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.