Cyklistika a cykloturistika patří ke sportům, které Češi provozují nejčastěji. Příchod jarního počasí láká k vyjížďkám po přírodních zajímavostech cyklisty všech věkových kategorií. Podle lékařů je jízda na kole lidskému zdraví prospěšná, jen je důležité její provozování vhodně přizpůsobit zdravotnímu stavu každého cyklisty a dodržovat bezpečnostní zásady.
„Výhoda cyklistiky je jednoznačně v tom, že šetří nosné klouby. Člověk, který má například nadváhu, si na kole nepřetěžuje kyčle, protože si může sednout. Cyklistika je také dobrou alternativou pro lidi, kteří třeba nemohou běhat,“ řekl Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.
Podle Suchánka by si měli zájemci o tento sport předem rozmyslet, zda budou jezdit po silnici nebo v terénu a zohlednit také svoji kondici a věk. Důležité je také nechat si při nákupu seřídit kolo odborníkem tak, aby nedošlo k přetěžování kolen a ramen.
S tím souhlasí i sportovní lékař Miroslav Havrda. „Nesprávným posezem na kole může dojít k poškozování chrupavky kolenních kloubů. Je také důležité, aby lidé, kteří jezdí na kole častěji správně uvolňovali a protahovali Achillovy šlachy. Mohou bolet i záda, hlavně krční část,“ řekl ČTK Havrda. Dodal, že při jízdě na kole se nejvíce namáhají lýtkové a stehenní svaly. Někteří lidé mají například lehce asymetrické dolní končetiny, a na kole se pak kroutí nebo se kolíbají na jednu stranu.
Odborníci se shodují i v tom, že používání cyklistických helem je v současné době nutností. „Lidé kladou důraz na svoji pasivní a aktivní bezpečnost. Devadesát procent lidí si u nás ke kolu koupí přilbu, potom blatníky a světla,“ řekl Jiří Feistner z prodejny a cykloservisu Cyklovape. „Když si k nám někdo přijde vybrat kolo, zeptáme se ho nejdříve, jestli sportuje. Pak nás zajímá, jaká je jeho představa o kole,“ dodal Feistner s tím, že nejprodávanější jsou v jeho prodejně kola v cenové relaci od 15 do 20.000 korun.
„Nastavení a seřízení kola na výšku cyklisty je samozřejmostí. Zákazníků se nejdřív ptám, jak často budou kolo používat a v jakém terénu,“ uvedl Karel Požár z Cyklo Chodov.
Důležitou otázkou při jízdě na kole je i dostatečná hydratace organismu. „Pokud zátěž trvá déle než hodinu, měl by cyklista vypít každých patnáct minut alespoň dvě deci tekutin. Samozřejmě ale také záleží na intenzitě výkonu a teplotě prostředí,“ uvedl Suchánek s tím, že tekutiny fungují jako chladič, aby se organismus nepřehrál.
Jako doplněk stravy by měl mít cyklista s sebou müsli tyčinku, čokoládu nebo banán. „Nebránil bych se ani sladkým nápojům, například coca-cole. K jídlu je lepší něco lehčího, těstoviny nebo třeba zeleninové rizoto,“ dodal Suchánek.
Prodej jízdních kol v roce 2011 v Česku po předchozím výrazném poklesu vzrostl a vrátil se zpět na úroveň obvyklou v předešlých letech. Zatímco v roce 2010 se prodej bicyklů na tuzemském trhu meziročně snížil o 50.000 na 330.000, loni bylo prodáno zhruba 370.000 až 390.000 jízdních kol.
Nejprodávanějším typem jsou u nás kola krosová, která tvoří asi 50 až 60 procent bicyklů prodaných v Česku. Krosová kola jsou poměrně univerzální a lze s nimi jezdit po silnici i v lehčím terénu. Druhou nejoblíbenější kategorií jsou se zhruba třetinovým podílem kola horská.
Vložit komentář