Novou šanci v léčbě rakoviny vaječníků dává biologická léčba

Rakovina vaječníků nazývaná pro nejasné příznaky a obtížnou diagnostiku „tichý vrah“, je v Česku ročně zjištěna u zhruba 1200 žen. Každý rok na ni zemře přes 700 žen, což je nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů. Téměř tři čtvrtiny případů se totiž zjistí až v pokročilém stadiu, kdy už se nádor rozšířil do těla a léčba je obtížná. Novou šanci dává pacientkám biologická léčba.

„Po 15 letech stagnace léčebných možností je nově od letoška k dispozici také biologická léčba,“ řekl dnes novinářům primář oddělení gynekologické onkologie brněnského Masarykova onkologického ústavu Josef Chovanec.

Standardní léčba spočívá v operačním odstranění nádoru a chemoterapii. U většiny pacientek se do 15 měsíců po léčbě objeví nádor znovu. Výsledky jsou lepší, když se chemoterapie posílí biologickou léčbou. Lék cílený na nádorové buňky se rozšíří krví do těla a působí i na vzdálené metastázy.

Dvě velké studie z let 2010 a 2011 potvrdily, že u pacientek v poslední fázi nemoci prodlužuje biologická léčba přežití o šest měsíců. Lék je v ČR registrován, nemá zatím úhradu od zdravotních pojišťoven. Jako povolenou výjimku už ho ale v řadě z 16 onkogynekologických center začali podávat.

Při dosavadní léčbě bez biologických přípravků žije déle než pět let po stanovení diagnózy rakoviny vaječníků 45 procent pacientek. Po léčbě rakoviny prsu žije déle než pět let 89 procent pacientek – funguje screening, takže tři čtvrtiny případů rakoviny prsu jsou odhaleny v časném stadiu. A navíc – biologická léčba je tam už běžná.

V počtu onemocnění rakovinou vaječníků na 100.000 obyvatel je Česko v žebříčku 183 zemí na jedenáctém místě. Riziko stoupá po padesátce a je vyšší u žen, jejichž matka nebo sestra měly rakovinu vaječníků, prsu či dělohy. Více ohroženy jsou ženy, které nerodily, nebraly antikoncepci, začaly brzy menstruovat a menopauza u nich nastoupila později. Riziko zvyšuje kouření, obezita a sedavý způsob života. Většina případů je odhalena po menopauze.

Podle Chovance může k včasné diagnóze napomoci sledování častosti a kombinace určitých příznaků. Patří k nim úporné nadýmání, bolesti břicha, nepravidelná menstruace či abnormální krvácení, únava, ztráta chuti k jídlu a zácpa a plynatost.

S těmito obtížemi by se žena měla dát vyšetřit u gynekologa. Pokud lékař pojme podezření na rakovinu vaječníků, vyšetří ženu také za pomoci ultrazvuku a dá udělat krevní testy, které ukážou případné zvýšení hladiny krevní bílkoviny CA-125. Podle potřeby se dělá vyšetření na tomografu. Diagnózu a pokročilost onemocnění pak potvrdí operace. Podle výsledků se nasadí další léčba.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.