Opakované angíny a chřipky

Otázka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně dcery. Je jí 16 let a stále je nemocná, buď jsou to angíny, nebo chřipky. Byla vyšetřena na alergologii, kde ji zjistili alergii na pyl, ale tyto nemoci z toho podle lékaře nejsou. Krevní testy jí dělali, měla je v pořádku. Už si nevím rady, jak ji pomoci, aby nebyla nemocná. Děkuji za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Alergie může ovlivnit imunitní systém a může souviset (ale nemusí) s vyšší nemocností. V každém případě – i s ohledem na alergii, by bylo dobré podstoupit vyšetření na ORL (ušní, nosní, krční) a zjistit stav krčních (případně nosní) mandlí. Někdy se bacily usadí do této části lymfatického systému a jsou příčinou opakovaných infektů a mohou zhoršovat i alergie. Předpokládám, že bylo na alergologii provedeno i (alespoň základní) imunologické vyšetření.

Pokud bude vše v pořádku, pak by bylo dobré najít vhodnou formu posilování imunitního systému – otužování, sport a zdravá, odlehčená strava s přirozenou formou vitaminů (zejména A a C), minerálních látek (hlavně hořčík, vápník a jód) a stopových prvků (zinek).