rýma

Lidé si mohou na webu udělat test, zda trpí alergickou rýmou

Alergickou rýmou trpí v Česku dva miliony lidí. Pokud někdo kýchá, svědí ho nos a oči a má rýmu, aniž se nachladil, měl by si udělat na webu test, který ukáže, zda jeho obtíže jsou typické pro alergickou rýmu. Test může také být lékaři vodítkem pro další léčbu. Řekla to primářka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové.

„Mnoho pacientů s alergickou rýmou příznaky přechází nebo se je pokouší léčit sami, aniž navštíví specialistu. Dotazník a vyšetření u lékaře umožní nemoc odhalit a zahájit léčbu, která pacientům uleví,“ uvedla.
Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice s typickými příznaky jako rýma s kýcháním, ucpaný nos, bolest nosních dutin, svědění, opuchlost a bolest očí. Alergickou reakci spustí pyly, roztoči, plísně nebo zvířecí alergeny.
Projevy alergické rýmy mohou být velmi nenápadné, jejich intenzita může kolísat v průběhu roku podle přítomnosti různých alergenů v prostředí, řadu lidí ale trápí celoročně. Varující podle Krčmové je, že alergická rýma, která není dostatečně léčena, může být jedním z významných rizikových faktorů pro rozvoj nebo zhoršení průduškového astmatu.
Asi třetina pacientů s alergickou rýmou má rovněž astma a dvě třetiny astmatiků mají zároveň alergickou rýmu. Kromě průduškového astmatu bývá nemoc spojena s dalšími komplikacemi, jako jsou chronické záněty spojivek, záněty vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha či atopický ekzém.
Podle vedoucího lékaře Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce docenta Víta Petrů má onemocnění významný dopad na kvalitu života pacientů. Z nedávno provedeného průzkumu vyplynulo, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností a více než polovina pacientů má potíže se spaním. Onemocnění také negativně ovlivňuje studijní výsledky u dětí a mládeže, řekl.
Nemoc však představuje velkou zátěž také pro zdravotnický systém. Přímé náklady na léčbu alergické rýmy v Evropě se podle docenta Petrů odhadují až na 1,5 bilionu eur (40 bilionů korun) za rok. Další výdaje představují nepřímé náklady způsobené sníženou pracovní produktivitu a absencí ve škole či v práci.

Test na alergickou rýmu najdete na: http://www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.