Problematická kůže

Odhaduje se, že přibližně 15 až 20 % populace má suchou pokožku a mezi lidmi nad šedesát let bychom stěží našli člověka, který by tímto problémem netrpěl. U žen dochází k vysychání pokožky dokonce i dříve.

Patologicky suchá pokožka je bledší, drsnější, se sklonem k tvorbě šupinek a odírání rohové vrstvy. Je citlivější k škodlivinám (kontaktu s chemikáliemi, mechanickému dráždění), a proto se snadněji poškodí. Často i svědí.

Na vznik suché pokožky má vliv řada endogenních i exogenních faktorů. Mezi endogenní počítáme například vrozené vlivy, snížený příjem vody, snížené vylučování potu a lipidů nebo zvýšenou ztrátu vody při poškození ochranných mechanizmů buď v důsledku degenerativních procesů stárnutí nebo onemocnění (třeba diabetes mellitus). K vnějším patří nadměrný kontakt s vodou, neúměrná expozice detergentům (rozpouštěčům tuků, mýdlům, saponátům apod.) a nesprávná péče o pokožku – volba nevhodných zvlhčujících a promašťujících prostředků nebo jejich nepoužívání.

Suchá pokožka je důsledkem poškození hydrolipidového systému, což je přirozený povlak, který se skládá z vody, lipidů a přirozeně zvlhčujících faktorů. Na udržování tohoto systému se podílí několik látek a vzájemně se ovlivňujících mechanizmů. Podle některých autorů tu hraje klíčovou roli močovina, ceramidy a fyziologické lipidy.

Močovina tvoří až 1 % pokožky a pro svou schopnost vázat vodu je považována za hlavní složku přirozených zvlhčujících faktorů. Bylo prokázáno, že v suché, ekzematózní a psoriatické kůži je množství močoviny výrazně sníženo.

Ceramidy jsou lipofilní amidy mastných kyselin s dlouhými řetězci, odvozené od látek, které patří do skupiny sfingolipidů. Podobné látky bychom mohli najít v centrálním nervstvu. Výrazně snížený obsah ceramidů, které obvykle tvoří 35 % všech lipidů v pokožce, obsahuje pokožka postižená atopickým ekzémem.

Fyziologické lipidy jsou většinou produktem mazových a potních žláz. Nelze na tomto místě vyjmenovat všechny složky sytému, který zajišťuje vlhkost, pružnost a vláčnost pokožky. Svou roli zde však hraje i elastin a kolagen i další složky jak povrchových, tak hlubších vrstev kůže.

V ošetřovatelské praxi je důležité myslet na specifika jednotlivých věkových skupin. Jiné problémy má kůže dětská a jiné stařecká. Zatímco u dětí dochází k projevům suché kůže zpravidla pouze v důsledku onemocnění (například metabolické vady, ekzém, lupénka) v pokročilejším věku je suchá kůže „normálním“ jevem, který je však ještě umocněn probíhajícím onemocněním, poruchami v příjmu potravy a tekutin. Společně s porušenou mikrocirkulací v důsledku ať už imobilizace, či základního onemocnění proto dochází častěji k porušení celistvosti povrchu, ke vzniku vředů a proleženin. Proto je nutné věnovat suché kůži péči, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím. Kromě polohování ležícího pacienta je nutné ošetřovat kůži vhodnými přípravky, které obnovují (alespoň částečně) její hydrataci. V současnosti máme na výběr mezi mnoha léčebnými přípravky. Současně je více než žádoucí dbát na dobrou hydrataci celého organismu.

Tip: Co na přesušenou kůži?

Zdravá kůže je proti přesušení chráněna tzv. kožní bariérou. Pod tím pojmem rozumíme jakési „těsnění“, které vyplňuje miniaturní prostůrky mezi buňkami kůže. Skládá se z lipidů (ceramidů z 60 %, cholesterolu, nenasycených mastných kyselin). Porušenou kožní bariéru vídáme například u lidí s atopickým ekzémem (zde je to v důsledku genetické poruchy tvorby ceramidů 1). K oslabení funkce kožní bariéry, k odchylkám v jejím složení dochází i v důsledku přibývajících let, vlivem UV záření a dalších škodlivých vlivů.

Léčba ceramidy

 

Kožní bariéru lze obnovit a její funkci zlepšit. Při výběru kosmetických přípravků si vybíráme ten, který obsahuje kvalitní ceramidy. Pokud chceme ušetřit, pak se můžeme rozhlédnout v lékárně. Tip: Lipobase Repair. Optimální je nanášet alespoň dvakrát denně, ale po koupeli vždy.

Více informací najdete také na www.atopickyekzem.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.