Genitální bradavice lze léčit doma

„Nový způsob léčby condylomat spočívá v ovlivnění místní imunitní reakce. U nás již máme roční zkušenosti s přípravkem ze skupiny imidazolchinolonů, imiquimodem (Aldara),“ říká MUDr. Radek Litvík z kožního oddělení FNsPO Ostrava.

Condylomata accuminata, benigní tumorózní léze lokalizované v genitoanální krajině způsobená, lidským papilomavirem (HPV), jsou častým sexuálně přenosným onemocněním.

Dosavadní terapie spočívala především v chirurgickém řešení (shave excize, elektrokoagulace, kryodestrukce, laser ablace) nebo ve využití virostatik (podofylin, podofylotoxin, kyselina trichloroctová, 5-fluorouracil, cantharidin). Tuto léčbu pacient absolvuje v ambulanci, obvykle v místím znecitlivění. „Obě metody ale výrazně hendikepují nemocného,“ říká MUDr. Litvík.

Bolestivé a hendikepující metody

„Jednak jsou spojené s velkou bolestivostí, často je provází krvácení ze spodiny, vyžadují opakované kontroly, nehledě na to, že u 85 % pacientů se po léčebném výkonu objevují znovu. Tito lidé mají pocit nečistoty, dochází u nich ke zhoršení sexuálního života, trpí depresí. Co se týče laserových operací, je zde zase riziko pro ošetřujícího lékaře, který se může nakazit během výkonu – takový případ byl zaznamenán například v Dusseldorfu, kdy se objevily projevy viru na hlasivkách lékaře, vysvětluje MUDr. Litvík. „Využití modulátorů imunitní odpovědi představuje revoluci v léčbě genitálních bradavic,“ pokračuje. „Největší předností této léčby je, že si ji může pacient aplikovat sám doma. Lékem ve formě masti se potírá na noc postižené místo po dobu 12–16 týdnů. Studie prováděné v Německu a Anglii potvrdily, že již kolem 10. týdne léčby dochází u 80 % pacientů k vyléčení lézí, přičemž léčba je spojena jen s mírnými nežádoucími účinky, jako je pálení nebo zarudnutí, a to jen u 5 % léčených. Na rozdíl od předchozích dvou metod se udává riziko rekurence v 6. měsíci pouze u 16 % pacientů.“

Pouze kosmetický problém?

„Nová léčba je u nás k dispozici necelý rok a pacienti si ji nemohou vynachválit. Snažíme se nyní informovat urology a gynekology o výsledcích studií a zpřístupnit léčbu také jejich pacientům. Pojišťovna zatím léčbu imiquimodem neproplácí,“ stěžuje si MUDr. Litvík. „Na Ministerstvu zdravotnictví nám dokonce řekli, že se jedná jen o kosmetický problém. Z pohledu farmakoekonomiky přitom dochází zhruba při 3–4 kontrole po chirurgickém výkonu ke srovnání nákladů na léčbu imiquimodem, nemluvě o zlepšení kvality života pacientů, kteří si tuto novou léčbu sami uhradili.“ Imiquimod jako lék první volby v léčbě condylomat, kterou si pacient sám aplikuje, doporučuje European Course on HPV Associated Pathology.

Jedna odpověď k “Genitální bradavice lze léčit doma”

 1. Můj doktor prakticky mě nepomůže protože mě léčil na něco měsíc , nepoznal že jsou bradavice genitální a na kožní ambulanci byla další umrtvovaci injekci.. nechci a další zákrok lasereroví nejdu , vypalováníl laserm protože tu nemohla vydržet tu bolest a pár mě tam nechala bradavice a napsala mí Mastičku ale horšilo mě to a u gynekologa jsem byla taky , jen mě vyšetřil pochvu jestli tam něco neroste a nic tim neudelal
  bojím se rakoviny čipku
  Odmítán co je s zákroky s bolestí a nějaký mazaní masticek ,, roztoky čekat týdny něž to zmizí , laserem zákrok nechci bolí to dusík ten taky bolí ,. Něco bez bolesti

  Chtěla bych Nějaký přípravek co to upadne hned ale bez bolesti už nechci čekat týdny

  a bojují s tím dlouho , asi 4.5 měsícu chci klid konečně klid jsem s toho zoufala uz nevím jak dal

  Jak se odstraní bradavice genitální úplně? na dobro

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.