lupénka

Psoriasis (lupénka)

Není tak častá jako atopický ekzém, trpí jí v našich krajích zhruba 3 % lidí. Objevuje se zpravidla po 20. nebo kolem 50. roku. Může však postihnout i děti. Tato choroba život sice přímo neohrožuje, ale výrazně znepříjemňuje.

Na jejím vzniku se podílejí dědičné dispozice v kombinaci s nejrůznějšími provokačními momenty, kterými může například být infekce, stres a negativní emoce, některé léky, jiná onemocnění, nesprávná životospráva a u žen i hormonální vlivy, zejména v období těhotenství či klimakteria. U lupénky, zjednodušeně řečeno, dochází k abnormálně rychlému dělení a růstu kožních buněk a jejich nedokonalému rohovění. Výsledkem jsou klasická červená ložiska, jejichž povrch je pokryt šupinami. Tyto projevy jsou nejčastěji lokalizovány do oblasti loktů, kolen, křížové krajiny zad a kštice, ale ani jiným místům se lupénka zásadně nevyhýbá. Charakteristické je zhoršování projevů zjara a na podzim, tzv. sezonní průběh.

Psoriasis nepatří k chorobám (stejně jako atopický ekzém), které dnešní medicína umí vyléčit. Existují však způsoby, jak udržovat pokožku v dobrém stavu a jak prodloužit intervaly mezi výsevy nových ložisek nebo zhoršením již existujících.

Základem léčby jsou léky místní, tedy masti a krémy. Klasickým prostředkem jsou deriváty dehtu, například cignolin, které však barví a páchnou, proto se užívají většinou při hospitalizaci, kdy pacient není vystaven „obdivu“ okolí. Hormonální masti (kortikoidy) jsou účinné, ale nejsou pro své vedlejší účinky vhodné pro dlouhodobou terapii. V akutním stadiu se však bez nich mnohdy nelze obejít. Přednost by měly však dostat ty přípravky, které jsou dostatečně účinné a přitom mají minimum nežádoucích účinků, stejně jako při léčbě atopického ekzému.

V poslední době přibývá dobrých zkušeností s derivátem vitaminu D 3, (kalcipotriolem, u nás přípravek Psorcutan), který nebarví ani nepáchne a lze jej tedy použít i při ambulantní léčbě. Pro nejtěžší formy choroby je vyhrazena terapie celková látkami odvozenými od vitaminu A (retinoidy), prostředky ovlivňujícími imunitní reakce, buněčný růst a léky protizánětlivými.

Významnou součástí je i tzv. fototerapie ultrafialovým světlem různé vlnové délky.

Bez aktivní spolupráce pacienta nelze dosáhnout maximálního léčebného efektu. Na závěr přidáváme několik tipů, které prospějí nejen pacientům s lupénkou.

  • Chladná ranní sprcha svědčí pokožce i psychice.
  • Udržujte kůži dobře hydratovanou a vláčnou pomocí nedráždivých krémů.
  • Pobývejte v místnostech s přiměřenou teplotou, ani horko ani chlad pokožce nesvědčí Pokud lze, vyhýbejte se i klimatizovaným prostorám.
  • Nedrážděte kůži škrábáním, těsnými oděvy. Dávejte pozor na zbytečná poranění.
  • Silně odmašťující prostředky postiženou pokožku ještě více poškozují (mýdla, mycí přípravky).
  • Přiměřené slunění obvykle pomáhá, ale vyvarujte se spálení.
  • Vyvážená strava, pravidelné cvičení a dostatek spánku vedou k duševní pohodě, která je v léčbě rozhodující.

Učte se minimalizovat stres a o svých potížích přemýšlet pozitivně. Je to těžké, ale když se vám to podaří a vaše sebevědomí stoupne, budete zvládat problémy včetně lupénky snáze. Vaším heslem by tedy mělo být: „Cílem je lupénku zvládat a nedovolit jí, aby ona zvládala mne!“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.