Krása v létě

Teplé a slunečné jaro je (doufejme) předzvěstí krásného léta. Užívejme si slunečních paprsků bezpečně a v pohodě. Na co si dát pozor a jak se vylepšit? Co vlastně stihneme se sebou udělat do prázdnin a dovolené?

Kožní lékaři tvrdí, že bezpečné opalování neexistuje. Kůže si pamatuje každé spálení (zejména ta v útlém věku) a během let může reagovat vznikem maligního melanonu. Sluneční paprsky jsou též příčinou prohlubujících se vrásek. To jsou dobré důvody, proč pokožku před sluníčkem chránit buď oděvem, nebo přípravky s dostatečným UVA/B filtrem. Na druhou stranu – úplné vyhýbání sluníčku také není zdravé, ochuzujeme se tak o vitamin D, který se v kůži vyrábí právě při oslunění z tzv. provitaminu. Chybí-li vitamin D, křehnou kosti – třeba až k osteoporóze. K dostatečné „výrobě“ vitaminu D však stačí chvilka pohybu na prosluněném vzduchu.

Pryč s podezřelými mateřskými znaménky

Než vyjdeme řádně ochránění aplikovanými krémy nebo mléky, raději si kůži prohlédněme. Pozornost by měly zaujmout všechna mateřská znaménka – nová, rychle rostoucí, měnící barvu, vyčnívající nad povrch, s neostrými okraji, krvácející a svědící. Ta bychom měli neprodleně ukázat kožnímu lékaři a podle jeho doporučení bez ohledu na roční období dát odstranit. Zanedbaný maligní melanom je smrtelné onemocnění.

Kudy k dokonalosti?

Racionální strava, spousta pohybu postavu sice zeštíhlily, ale k dokonalosti má mnohdy daleko. Můžeme nad tím mávnout rukou, jde „jen“ o kosmetický problém. Ale mnohá z nás se nechce spokojit s polovičatým řešením. Naopak, ráda by se v létě předvedla světu (lidem) v co nepřitažlivější podobě. Bez plastického chirurga se pak těžko obejde.

Co lze stihnout do léta? Prim. MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., vedoucí lékař oddělení plastické chirurgie Klinického centra Iscare-Ligthouse radí: „Optimální čas pro plastickou operaci jsou chladnější měsíce. Rány se lépe hojí, nehrozí ztmavnutí čerstvých jizev při oslunění. Proto je po mnoha operacích, zejména v obličeji, nutné se sluníčku pečlivě vyhýbat. Někdy žena taktéž musí nosit speciální prádlo – například po liposukci, což v horkých měsících není příjemné…“

Máme tedy pro letošek smůlu? „To nelze jednoznačně říci. Vždy je nutné radit individuálně každé ženě, které na vzhledu záleží,“ tvrdí prim. Víšek. „Některé operace lze provést i počátkem léta. Potom je však dobré, když si žena naplánuje dovolenou o pár týdnů později, protože i plastické operace jsou chirurgický zákrok, který vyžaduje určitou dobu rekonvalescence, aby nedošlo ke komplikacím, ev. zmaření efektu operace nedodržením léčebného klidového režimu.“

V létě tedy plastičtí chirurgové zahálejí? „Nikoli, v létě, pokud netrávíme svou dovolenou, provádíme konzultace a plánujeme operace na podzimní měsíce. Avšak ani operační sály nezejí prázdnotou. Jsou totiž profese (například učitelky), pro něž je doba prázdnin ideálním časem pro plastickou operaci,“ sděluje MUDr. Víšek.

Dokonalá na pláži

Před létem je aktuální vylepšit postavu „do plavek“. Zaměříme se tedy na prsa, bříško, hýždě a nohy. Prsa lze zvětšit implantáty, zmenšit a upravit jejich tvar. Za jak dlouho po operaci můžeme na pláž? „Obecně řečeno, za čtyři až šest týdnů, záleží však na typu operace i individuální rychlosti hojení u konkrétní pacientky,“ říká prim. Víšek.

Plastická operace, která vytvaruje bříško, tzv. abdominoplastika je poměrně náročný výkon, který vyžaduje rekonvalescenci zhruba čtyři až šest týdnů.

Nahromadění tuku v kritických partiích břicha, hýždí, stehen, případně v okolí kolen, podbradku či zad lze odstranit liposukcí. Po operaci je nezbytné dodržovat po dobu rekonvalescence (zhruba týden) klidový režim a několik týdnů nosit elastické návleky (až dva měsíce). Teprve pak je tělo připraveno na plnou fyzickou zátěž (v případě vibracemi asistované liposukce je možná plná zátěž zhruba po čtyřech týdnech).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.