mast v tubě

Ekzém

Zatímco suchá kůže není chorobou v pravém smyslu slova, ale většinou jde o přirozený proces úbytku vody v pokožce, ekzém je jednou z nejčastějších kožních chorob. Z didaktických důvodů se rozlišuje několik typů ekzémů, mezi nimiž lze v praxi občas jen stěží najít přesně vymezenou hranici. Stává se, že jedna forma přechází do druhé, či se jedná o kombinaci několika typů.

Vžilo se však dělení na kožní záněty bez alergické složky, jimž se říkává dermatitidy a alergické ( a atopické) kožní záněty – ekzémy. Následující přehled je ukázkou nejčastějších typů kožních zánětů.

A. Dermatitis (nealergické záněty)

  • conctacta, irritativa, (př. plenková dermatitis, toxický ekzém po kontaktu s kyselinou, louhem, popálení)
  • varicosa (provázející narušené oběhové poměry)
  • seborrhoica (provázející zvýšenou tvorbu kožního mazu, ale etiologie není doposud detailně objasněna)

B. Ekzém, (onemocnění, v němž se uplatňuje imunitní mechanismus přecitlivělosti nebo se předpokládá)

  • contactum (v místě kontaktu s alergizující látkou, například niklem, stříbrem, některými syntetickými látkami)
  • alergicum (celková kožní reakce na kontakt s alergenem – třeba určité prací prostředky, na jednu složku potravy, léky…)
  • microbiale (reakce na mikrobiální infekci nebo na produkty mikroorganismů)

Dále ještě můžeme jmenovat eczema numulare, dysidroticum, či z neznámých příčin.

Nejvýznamnější roli mezi ekzémy zaujímá atopický ekzém (eczema atopicum). Je nutné dodat, že někteří autoři uvádějí odlišné názvosloví i rozdělení.

Více informací najdete také na www.atopickyekzem.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.