S odhalováním rizika chorob srdce či cukrovky pomůže tukoměr

S odhalováním rizika vzniku srdečních chorob nebo cukrovky by mohl lékařům pomoci tukoměr, který vyvinuli odborníci z lékařské univerzity v rakouském Štýrském Hradci. Jejich lipometr podle agentury APA měří rozložení tuku na 15 místech lidského těla. Z výsledků jsou pak lékaři schopni sestavit mapu podkožního tuku a mohou se zaměřit na cílenější prevenci či léčbu.s

„Rozhodující pro riziko onemocnění není podíl tuku, ale jeho rozložení,“ uvedl jeden z autorů lipometru Reinhart Möller.
Tuk se měří na několika místech břicha, u klíční kosti, na stehně, paži, v týle či pod lopatkami. Přístroj je velký asi jako dálkový ovladač k televizi. Přiloží se k vybranému bodu na těle a vyšle do něj světelné paprsky, které se odrazí od tukové vrstvy. Údaje se pak přenesou do počítače, který je vyhodnotí. Podle výšky a váhy pacienta stanoví přesný obraz rozdělení tuku v těle. Metoda je bezbolestná a rychlá. „Nejdéle na ní trvá svlékání a oblékání pacienta,“ podotkl Möller.
Z křivek „tukové mapy“ může pak lékař poznat, k jakým chorobám by mohl být pacient náchylný. Například u lidí s cukrovkou se objevují odchylky proti zdravým pacientům. Dají se tak dokonce poznat i jednotlivé typy diabetu. „Máme velmi dobrou úspěšnost, trefíme se v 80 až 90 procentech případů,“ upřesnil vědec.
Diabetici druhého typu mívají například tuk nahromaděný v horní části trupu a mají hubené končetiny. Právě lidem, kteří vypadají jako jablko, prý mnohem víc hrozí srdeční nemoci a cukrovka. U osob, jejichž postava s tukem na břiše a stehnech připomíná spíš hrušku, je údajně riziko onemocnění menší. Möller věří, že by se díky lipometru daly v budoucnu vysledovat i další choroby jako třeba ateroskleróza.
Pomocí přístroje odborníci zatím vyšetřili 25.000 lidí všech věkových kategorií. Zkoumali zdravé osoby i pacienty s nejrůznějšími metabolickými a hormonálními poruchami. Analýza výsledků ukázala, že za chorobami srdce a cév či látkové výměny není podíl tuku v tkáních, ale právě spíš jeho rozložení.
Přístroj je v Evropě patentován a získal už i potřebné certifikáty. Odborníci ho začali používat v roce 2002 u skokanů na lyžích. Nyní by ho tedy mohli využít lékaři v praxi. Jako pomůcka by mohl sloužit i expertům na dietu, fitness centrům či lázeňským podnikům. Vědec nyní počítá i s vývojem menšího přístroje pro domácí použití.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.