Seniorům se hůře hojí poranění na kůži, prevence nutná

Seniorům se hůře hojí poranění na kůži, déle se zotavují po operacích a častěji jim hrozí zanícení rány. Lékaři varují, že každé i drobné zranění může pro seniory znamenat problém. Senioři by proto měli dbát o zdraví své kůže a nezanedbat léčbu případných poranění. Větší riziko zdlouhavého hojení mají lidé s cukrovkou, která je u seniorů běžná. Vážná rána může u diabetika vzniknout i po neodborně provedené manikúře nebo škrábnutí na noze.

Problém s horším hojením vysvětlují lékaři tím, že s věkem kůže stárne, ztenčuje se a je křehčí. Nejde jen o vrásky, zhoršuje se také schopnost kůže chránit tělo proti ztrátám tekutin a pronikání mikroorganismů do těla. Klesají regenerační schopnosti kůže. Buňky netvoří dost pigmentu, který pokožku chrání před sluncem. Kolagen mění strukturu a ubývá. V důsledku zhoršeného prokrvení se hojení ran prodlužuje.

Kůži seniorů mohou podráždit chemické přípravky v pracích prášcích či kosmetice, ale i fyzikální vlivy jako tření. Extrémně suché a křehké kůži seniorů nedělá dobře drsný froté ručník, ani oděvy z hrubých látek.

Lékaři upozorňují, že kůže potřebuje chránit a promazávat. Důležité je předcházet spálení kůže sluncem. Ve stravě mají mít senioři dostatek vitamínů a dodržovat pitný režim. Měli by se vyhnout kouření, stresu a alkoholu. Olejové koupele, kterými lze kůži zjemnit a promazat, jsou pro seniory rizikové, mohou způsobit pád na kluzkém povrchu vany.

Rány u seniorů, zvlášť pokud jsou to diabetici, by měl posoudit lékař. Doporučí vhodný přípravek, jedním z nich je objev českých vědců Hemagel. Snižuje bolestivost, urychluje dobu hojení a usnadní převazy. Od ledna na něj přispívají zdravotní pojišťovny.

Držitelem patentu je Ústav makromolekulární chemie Akademie věd. Mast v praxi ověřili a pro léčbu doporučili přední čeští odborníci na hojení ran, nemoci konečníku a léčbu bolavých nohou a porodníci.

Základem masti je polymerní nosič, který váže volné kyslíkové radikály v ráně. Právě ty výrazně brzdí hojení. Přípravek se používá k léčbě akutních poranění, jako jsou popáleniny, opary nebo řezné rány, i u chronických ran, jako jsou bércové vředy či takzvaná diabetická noha.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.