Domácí psi a kočky tloustnou kvůli lásce svých páníčků

Obliba psů a koček není to jediné, co vzrostlo během uplynulých dvaceti let. Neméně se zvětšily i pupky těchto domácích mazlíčků, napsala agentura AP. A někteří veterináři varují, že Američané překrmují své čtyřnohé kamarády, aniž o tom vědí.

Hlavní část viny nesou pamlsky, říká veterinář Ernie Ward ze Severní Karolíny, zakladatel Asociace pro předcházení obezity domácích mazlíčků (OPEP), který zvířecí pamlsky označuje za „kalorické granáty“. „Zaměňujeme potravu za lásku. V psím světě se nejvíc žádá vzájemný vztah a cit. Psi neloudí jídlo, loudí o pozornost,“ vysvětluje.

Do očí nejvíc bijícím přečinem je „pamlsek z pocitu vlastní viny“. To když páníček zasype psa hrstmi sladkostí ve chvíli, kdy ho musí nechat o samotě, říká odbornice na výživu Marion Nestleová, která se věnuje zdravé stravě lidí i zvířat.

Odborníci se shodují, že lidé a zvířata vedou bitvu s obezitou z úplně stejných příčin: příliš mnoho kalorií a příliš málo pohybu. OPEP zastupuje zhruba tisícovku amerických veterinářů. Ti v průzkumu provedeném v loňském roce uvedli, že 45 procent psů a 57 procent koček, které mají v péči, trpí nadváhou nebo obezitou definovanou jako 30 a více procent nad ideální váhu.

Nárůst hmotnosti amerických koček a psů nezůstal bez povšimnutí. Zhruba před osmi lety Guinnessova kniha rekordů vyřadila kategorie nejtlustší kočka a nejtlustší pes, protože to ohrožuje zdraví zvířat. Objevilo se přehršel druhů dietní stravy pro domácí mazlíčky, zvířecí tělocvičny, osobní trenéři, masérské salony, televizní fitness programy a čekat na sebe nenechala ani online reality show, v níž se pod veterinárním dohledem soupeří o to, který psí tlouštík nejvíc zhubne.

Jedním z největších úspěchů byla Courtney a její majitel Michael Shaun Corby z Los Angeles. Courtney je osmiletá fenka plemene shi-tzu. „Vypadala slabá a pořád unavená,“ říká Corby. „Doufal jsem, že budu mít zdravějšího, šťastnějšího psa. A krom toho nevypadala dobře v psích oblečcích,“ vysvětluje, proč se do programu zapojil. Fenka na začátku vážila 8,6 kilogramu a zhubla 20 procent své tělesné hmotnosti. „Je zas jako puberťačka, je šťastná, opravdu šťastná,“ říká Corby.

Zajistit Courtney její novou, štíhlejší figuru, vyžadovalo týmovou spolupráci s příteli, rodinou i návštěvami. „Šokovalo mě, že potřebuje jen půl misky jídla denně. Dával jsem jí dvě misky,“ říká Corby, který po celém domě rozvěsil cedule s výzvou, aby psíka nikdo nekrmil. „Věděl jsem, že někteří přátelé mají ve zvyku dávat jí chipsy a pizzu,“ dodává.

Majitelé zvířecích mazlíčků je překrmují až o 25 procent denně, říká Ward. „Vypadá to tak nevinně. Překrmujete a ani o tom nevíte,“ dodává. Výsledkem je, že vychováváme první generaci psů, která pravděpodobně nebude žít stejně dlouho jako jejich rodiče. „Povislé kočičí břicho je smrtící koulí i řetězem a tlustý psí pupek bombou hrozící výbuchem,“ varuje.

Neexistuje zákon, který by vyžadoval udávat množství kalorií ve zvířecí stravě, dodává Ward. Purina je jednou ze společností, které to dělají dobrovolně. Ale některé značky, zvláště pak ty, které vyrábějí pamlsky, od člověka vyžadují kalkulačku a váhu, aby si dokázal kalorický objem spočítat, říká Nestleová.

Pro obézní psy (kočky zatím neberou) je posledním východiskem odtučňovací farma. V K9s Only v Los Angeles můžete svému psovi zaplatit hodiny na běhacím pásu nebo ho zapsat na plavání. Dvacet minut plavání je stejné jako pět kilometrů lezení do kopce a obéznímu psovi přitom šetří klouby, říká spolumajitelka Kelly Dorafsharová. Není to ale levné. Například půl hodiny na běhacím pásu vyjde na 25 dolarů (asi 500 korun).

Mnohem levnější je vzít Fida ven a honit se s ním na louce nebo vyrazit na dlouhou procházku. Pes bude zdravější, štíhlejší a šťastnější a navíc při častějším pohybu zhubne i jeho páníček. Tahle vazba jednoduše funguje na obou stranách vodítka, dodává Ward.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.