Nový přístroj diabetikům měří hodnoty cukru i dávkuje lék

Pacienti Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze mohou jako první v Česku využívat nový moderní přístroj, který monitoruje hladinu cukru v jejich krvi a rovněž jim dodává inzulin. Novinka může pacienty uchránit od hypoglykemie, tedy stavu vyvolaného nízkou hladinou cukru v krvi. Hypoglykemie může vést ke ztrátě vědomí, epileptickým záchvatům a dokonce k smrti.

Nový systém se skládá z čidla měřícího hladinu cukru v těle a pumpy velikosti mobilního telefonu uvolňující inzulin do krve pacienta. Přístroj za den provede celkem 288 měření. Pokud zjištěná data ukazují, že hladina cukru klesla pod stanovenou hodnotu, přístroj na to pacienta upozorní zvukem.
Pokud nereaguje, třeba když spí, pumpa přestane na dvě hodiny uvolňovat inzulin a hladina cukru v krvi se tudíž ještě nesníží. Podle odborníků jsou podobné přístroje vhodné zejména pro pacienty, kteří se s nemocí naučili žít a jsou si vědomi komplikací, které pro běžný život přináší. Moderní inzulinová pumpa je vhodná například pro lidi s nepravidelným životním rytmem, třeba kvůli zaměstnání.
Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) má v Česku cukrovku každý třináctý člověk, převažují ženy. Loni se léčilo s diabetem 774.000 lidí, chronické komplikace postihují více než čtvrtinu nemocných.
Cukrovka se v počátečním stadiu většinou neprojevuje. Zjistí se náhodně při jiném vyšetření. Někdy je odhalena až při komplikacích, jako náhlé bezvědomí, poškození ledvin, očí nebo ateroskleróza nohou. Komplikace postihly loni 209.000 diabetiků.
Podle odhadů lékařů z IKEM v Česku využívá inzulinovou pumpu asi 6000 lidí. „V naší péči je asi 550 pacientů s inzulinovou pumpou, ročně jich přibude asi 50,“ řekla vedoucí Centra diabetologie IKEM Terezie Pelikánová. Inzulinové pumpy pacientům hradí zdravotní pojišťovny; jedna stojí asi 100.000 korun a její životnost je naplánována na čtyři roky. Roční provoz pumpy navíc vyjde asi na 40.000 korun.
Podobné náklady bude podle Pelikánové vyžadovat i nové zařízení. Zatím je vyzkoušeli první dva pacienti. Pelikánová odhaduje, že zájem využít přístroj v budoucnosti může mít asi třetina pacientů centra žijících s inzulinovou pumpou.
Lidem s cukrovkou i podezřením na tuto chorobu slouží internetové stránky www.stopcukrovce.cz; mohou si zde jednoduchým dotazníkem otestovat, jak velká jsou jejich rizika onemocnění.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.