Problémy s umělým oplodněním by mohla odstranit nová metoda

Naději ženám, které opakovaně nemohou otěhotnět ani pomocí umělého nitroděložního oplodnění, přineslo v Británii narozené dítě, které bylo počato díky nové metodě testování vajíček. Napsal o tom server BBC.

Oliver se narodil jedenačtyřicetileté matce, které předchozích 13 umělých oplodnění selhalo a třikrát potratila. Umožnil to nový test, vyvinutý vědci v britském Nottinghamu, který umožňuje rychlou analýzu genetického materiálu vajíček určených k umělému oplodnění. Podle britských odborníků je nová metoda, hledající chromozomální odchylky vajíček, slibná, ale vyžádá si ještě další výzkum.
„Až polovina vajíček mladých žen a tři čtvrtiny vajíček u žen starších než 39 let má chromozomální nepravidelnosti,“ řekl profesor Simon Fishel, „druhý Oliverův otec“, který vedl vědecký tým v Nottinghamu.
Testování může pomoci především ženám, které opakovaně neúspěšně podstupují umělé oplodnění. Dvě ze tří žen, které je podstupují, mají problém při každém pokusu právě kvůli chromozomálním odchylkám vajíčka.
Cílem testování je tedy vybrat pro zpětné zavedení z několika vajíček ta chromozomálně nejkvalitnější.
Testování probíhá na polovině chromozomů, které vajíčko „odhodí“ před svým oplodněním, aby vytvořilo prostor pro chromozomy z otcovské spermie.
Výhodou nové testovací metody je především rychlost. Výsledky jsou známy během 24 hodin, takže ženy mohou podstoupit oplodnění během jediného léčebného pobytu.
Oliver je první dítě, které se narodilo díky nové metodě. Test vybral z osmi připravených vajíček dvě, která byla chromozomálně v pořádku.
Vědci oslovení BBC uznali výhody nové metody. Ta však bude muset být před svým běžným používáním detailně vyzkoušena. Zároveň však odborníci varovali před přehnanými nadějemi, že by nová metoda testování vajíček mohla být všelékem na problémy s početím.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.