Na neplodnosti se podepisuje stres, kouření a životní prostředí

V Česku má problémy s neplodností až čtvrtina párů. Podle odborníků z Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně se na úspěšnosti početí výrazně podílí zejména životní styl (např. kouření a stres), ale také životní prostředí. Kvůli průmyslovému znečištění je nejvíce neplodných párů na severu Moravy. Naopak jižní části republiky jsou na tom s plodností výrazně lépe.

U starších žen klesá schopnost otěhotnět

V posledních letech se také objevuje nový trend, který výrazně ovlivňuje schopnost párů počít potomka – rapidně se zvyšuje věk prvorodiček. Zatímco v 70. letech minulého století bylo běžné, že ženy porodily první dítě už ve dvaceti letech, dnes je průměr 29 let. „Optimální věk na početí prvního dítěte je mezi 20 a 25 lety. Rozhodně není možné doporučit plánovat první dítě až po 35. roce. V tomto věku totiž schopnost otěhotnět rapidně klesá. Ženám vyššího věku hrozí snížená kvalita vajíček, hormonální nerovnováha, problémy s průchodností vejcovodů, imunologické potíže, potíže s krevní srážlivostí, psychické potíže a chronická onemocnění, například cukrovka nebo vysoký tlak,“ upozornil David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.

Počet neplodných párů v ČR každým rokem stoupá. „Obecně jsou na tom české páry podobně jako páry ve střední a západní Evropě a v Severní Americe, což souvisí s podobným stylem života, odkládáním těhotenství do vyššího věku a vyšším podílem stresu.“ popsal David Rumpík.

Mýty o neplodnosti

O neplodnosti zaznívá mezi lidmi řada mýtů. Tím nejčastějším je, že neplodných žen je více než mužů. V posledních letech se ale počet neplodných mužů a žen vyrovnal. „Dalším z častých mýtů je, že páry, které už jedno dítě mají, nebudou mít problém s dalším početím. Takzvanou sekundární neplodností ale trpí až pětadvacet procent párů. Mezi prvním a druhým těhotenstvím se totiž mohou vyskytnout onemocnění, která další početí znemožňují,“ vysvětlil David Rumpík.

Jedna odpověď k “Na neplodnosti se podepisuje stres, kouření a životní prostředí”

  1. Zajímalo by mě, jak je tedy možné, že u většiny romských spoluobčanů je vidět široký rodinný kruh a rozsáhlé potomstvo? Zdá se, že některých se problém s neplodností prostě netýká.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.