Pravidelný pohyb jako lék na civilizační choroby

V dnešní době má valná většina z nás sedavé zaměstnání a především během chladného počasí a dlouhých zimních večerů nás to za sportem netáhne. Je tedy důležité tento náš strnulý životní styl s příchodem jara začít vyvažovat. Pravidelný pohyb je klíčem nejen k dobře vypadající postavě, ale také jako prevence před celou řadou onemocnění. A nejedná se pouze o nemoci související s nadváhou a cévním oběhem. Vedle nemocí postihující psychickou stránku člověka (Alzheimer, demence, deprese) dokáže cvičení eliminovat i jiné civilizační choroby. Strnulá páteř a ochablé svalstvo pánevního dna je například často příčinou neplodnosti u žen.

„Mladí dávají přednost kariéře před rodinným životem a podceňují stres, uspěchaný životní styl a nedostatek pohybu. Kvůli tomu a dalším příčinám stále roste počet párů, které mají s početím problémy, aktuálně je to již každý šestý pár,“ říká Jaroslav Hulvert, primář klinického centra ISCARE IVF. I určitý druh neplodnosti ale lze odstranit pouhým cvičením. Konkrétně se jedná o speciální metodu podle Ludmily Mojžíšové. „Tato rehabilitační metoda vznikla na základě dlouholeté rehabilitační praxe zdravotní sestry Ludmily Mojžíšové při léčbě bolestí páteře a funkční neplodnosti,“ vysvětluje paní Lucie Burešová, fyzioterapeutka z kliniky GynCentrum a dodává, „metoda spočívá v šetrné mobilizaci páteře, žeber a kloubů, v uvolnění a protažení zkrácených svalů a posílení svalů oslabených.“

Při sportovní zátěži spotřebuje tělo až 15x více kyslíku než za běžného stavu. Díky tomu dýcháme rychleji a intenzivněji až do chvíle dosažení tzv. VO2 (schopnost těla kyslík zužitkovat). V souvislosti s rychlejším dechem je zvyšována i srdeční aktivita. Pokud sportujete pravidelně, dokáže srdce bít efektivněji a je podporován vznik krevních buněk. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení všech orgánů. I mozek je při sportovní zátěži více okysličován, což vede ke zvýšení bystrosti a zlepšení soustředění. Cvičení zároveň spouští v mozku vyšší tvorbu endorfinů, známých „hormonů štěstí“. Právě díky nim máme během cvičení i po jeho skončení lepší náladu.

Pokud byste se rádi začali „hýbat“ a dělat něco pro své zdraví, ale neholdujete aktuálně velmi modernímu běhání, workout cvičení a chození do fitness, vyzkoušejte něco klidnějšího. Vedle tradiční jógy a tai-či se nabízí pilates, při kterém je hlavní pozornost soustředěna na hluboké vnitřní břišní svaly, svaly pánevního dna a protaženost páteře. Pokud máte pocit, že ve svém nabytém denním režimu žádnou podobnou aktivitu nestihnete, zvyšte alespoň intenzitu chození. Každých 60 minut tohoto pohybu totiž prodlužuje život průměrně o 2 hodiny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.