Reprodukční medicína jde v Česku neustále kupředu a právě i díky inovacím a novým metodám je možné provádět ty nejpřesnější testy, které pomáhají předcházet případným komplikacím s těhotenstvím. Jak to ale chodí jinde ve světě? Péče a postupy v jiných státech se mohou lišit od toho, co u nás považujeme za standard. To je dané třeba i vybavením klinik nebo samotnou legislativou v určité zemi. A i přestože je téma IVF nejen u nás stále do jisté míry tabuizované, ve světě už o svých zkušenostech promluvily slavné ženy jako Nicole Kidman, Courtney Cox nebo Chrissy Teigen, které léčbu samy podstoupily.
Jedno vajíčko nebo více?
Umělé oplodnění bylo v minulosti často spojováno s vícečetnými těhotenstvími, a to z toho důvodu, že se do dělohy ženy zavádělo naráz více embryí, aby se zvýšila šance na uchycení alespoň jednoho z nich. A i přestože se od této metody pomalu upouští, v zahraničí ji některá centra i pacienti stále preferují. „V moderní lékařské společnosti jednoznačně platí, že je žádoucí transfer jednoho embrya kvůli zabránění vzniku rizikového vícečetného těhotenství. Pravděpodobnost otěhotnění se takto nesnižuje, naopak se snižuje riziko komplikací v těhotenství nebo u porodu,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka brněnské kliniky Repromeda.
Genetika – součást moderní kliniky
S neúspěšnými pokusy o těhotenství však pomáhá bojovat i preimplantační genetické testování (PGT), které umožňuje vybrat zdravé embryo ještě před tím, než je přeneseno do dělohy ženy. Proto není třeba ani zavádět embryí více, pokud existuje dopředu jistota, že vybrané embryo je skutečně geneticky v pořádku a šance na bezproblémové těhotenství jsou tedy od počátku vyšší. „Na naší klinice jsme PGT poprvé úspěšné provedli v roce 2000 a byli jsme tak prvním pracovištěm nejen v Česku, ale i ve střední a východní Evropě. V jiných zemích však tento postup není samozřejmostí. Například ve Švýcarsku metodu povolili teprve v září loňského roku, v Německu je přípustná jen ve vybraných případech. Z hlediska legislativy je problematická například také v Maďarsku a Polsku,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Jiné státy naopak s PGT třeba teprve začínají, a tak s nimi kliniky nemají prozatím ještě potřebné zkušenosti.
Odlišné úhrady a dlouhé pořadníky
Zdravotní pojišťovny se na celém procesu podílejí ve světě různou měrou. Zatímco například v Izraeli úhrada pokrývá náklady do narození až dvou dětí, na druhé straně v Číně není účast pojišťoven žádná a v USA většinou IVF také hrazeno není, ale odvíjí se to od druhu pojistky. „V Česku má žena nárok na čtyři IVF cykly zaplacené pojišťovnou v případě, že během prvních tří cyklů je zavedeno do dělohy jedno embryo. Kromě rozdílných úhrad se ve světě také liší doba, po kterou musí pár na podstoupení IVF čekat. Třeba pacienti ve Velké Británii, v Německu nebo v Itálii čekají na svou šanci i více než rok,“ podotýká MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Proto se často tito lidé uchylují k tomu, že přijedou na kliniku do Česka, a to i za cenu toho, že si budou muset všechny náklady uhradit sami.
Celý proces léčby tedy bývá pro pár často náročný, a to nejen z uvedených procesních důvodů, ale také psychicky. Téma neplodnosti je navíc stále zatíženo určitým stigmatem a pacienti se za svůj stav, tedy nemožnost zplodit potomka přirozenou cestou, stydí. Dvojicím tedy samozřejmě hlavně psychicky může pomoci, pokud mají možnost ztotožnit se s někým, koho potkal stejný osud. O svých zkušenostech tak veřejně nedávno promluvila například Chrissy Teigen, manželka zpěváka Johna Legenda, kteří se potýkali s neplodností a museli podstoupit léčbu. Potraty si prošla i herečka Courtnex Cox, Nicole Kidman nebo Brooke Shields. Všechny se však nakonec díky IVF vlastních vytoužených dětí dočkaly.
Vložit komentář