Neplodným párům pomohou lékaři účinněji a také bezpečněji

Neplodným párům umějí lékaři pomoci účinněji a také bezpečněji než dřív. Průměr Evropy v úspěšnosti otěhotnění po přenosu embryí je 30 procent, v ČR 35 procent. Přispívá k tomu přenos jen jednoho nejkvalitnějšího embrya, které lékaři vyberou z více embryí po pětidenní prodloužené kultivaci. Tato metoda má v jedné variantě až 60procentní úspěšnost, řekl gynekolog Milan Mrázek z pražského centra Iscare IVF, kde díky využití tohoto postupu stoupla průměrná úspěšnost na 45 procent.

„My máme možnost embrya po pětidenní prodloužené kultivaci selektovat, abychom vybrali to nejlepší, top kvality embryo. Proto je také možné, že přenášíme jen jedno embryo. Když se vybere dobře, je úspěšnost nesrovnatelná s historií i přírodou, která má jen 20, maximálně 25procentní úspěšnost,“ řekl.

Neplodnost postihuje zhruba 15 procent párů. V běžné populaci v případě až 85 procent párů, které nijak nebrání otěhotnění a mají pravidelný pohlavní styk, otěhotní žena v průběhu jednoho roku. Páry, kterým se to v té době nepodaří, by podle Mrázka neměly odkládat návštěvu gynekologa. Podstoupí jednoduchá vyšetření, což je u muže opakované vyšetření počtu a kvality spermií a u žen ultrazvukové vyšetření k průkazu uzrávání vajíčka.

Muži se podílejí na neplodnosti stejným dílem jako ženy. Další příčinou jsou infekce, proto lékaři zdůrazňují věrnost ve vztazích, pak je i méně infekcí. Varují před odkládáním těhotenství do pozdějšího věku. V jejich ordinacích přibývá žen, které poprvé rodí po třicítce, kdy plodnost klesá.

Ještě do 35 let ženy lze při umělém oplodnění z vlastního vajíčka dosáhnout úspěchu, do 40 let věku klesne šance na méně než polovinu. Od 44 let věku ženy se už umělé oplodnění z jejího vlastního vajíčka nedělá.

S rozvojem metod umělého oplodnění a nárůstem úspěšnosti se podle Mrázka celosvětově prosazuje trend přenášet méně embryí. „Je nesmysl, abychom měli vícečetná těhotenství. V současné době trojčetné těhotenství považujeme jednoznačně za komplikaci, tři embrya se nepřenášejí, pouze ve zcela výjimečných případech, v průměru se přenášejí dvě,“ řekl.
V centru Iscare je průměr přenosu 1,7 embrya, v některých českých centrech i o pár desetin méně. „Z toho vyplývá naše strategie, když u ženy ve věku 35 let je možné přenést jedno vysoce kvalitní embryo, tak tomu jednoznačně dáváme přednost,“ shrnul.

Jedno dítě má při vývoji v děloze optimální podmínky, žena na rozdíl od některých biologických druhů je stavěna na jedno dítě. U dvojčat hrozí předčasné porody. „Vícečetnost je vždy rizikem pro děti, potažmo pro matku, protože u dvojčat končí porod ve více než 70 procentech císařským řezem,“ dodal lékař.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.