Jak si nejlépe vybrat kliniku asistované reprodukce?

Umělé oplodnění je dnes pro mnoho párů jedinou možností, jak mít dítě. Výběr kliniky reprodukční medicíny je tak obvykle prvním krokem, který musí pár udělat. Je přitom velmi důležité zjistit si předem o jednotlivých zařízeních maximum informací a až poté se rozhodovat, kam zamířit. Na druhou stranu velké množství informací dostupných na internetu může být často těžko srozumitelné, pokud se člověk v oblasti asistované reprodukce příliš nevyzná. Existují však některé základní oblasti, na které by se člověk měl při výběru kliniky zaměřit a i podle nich se rozhodnout.

Lokalita, ale i komplexní péče

V České republice mohou lidé vybírat řádově z desítek soukromých zařízení, centra asistované reprodukce jsou zřizována i v rámci nemocnic. Lokalita tedy může být jedním z podstatných kritérií a to i z důvodu, že je léčba časově náročná a vyžaduje časté návštěvy pracoviště. Blízkost kliniky pacientovu místu bydliště by však neměla upozadit komplexnost nabízené péče, která celkovou léčbu zjednoduší a minimalizuje návštěvy dalších míst kvůli nutným vyšetřením a lékařským úkonům. Kromě samotné léčby neplodnosti tak lze dnes na jedné klinice podstoupit i nutný gynekologický zákrok, například hysteroskopii, využít dostupných genetických testů, neinvazivního prenatálního testování chromozomálních vad či možnosti nechat si zamrazit vajíčka a spermie k pozdějšímu užití.

Moderní technologie a genetické testy

Špičkové kliniky v rámci svých služeb poskytují při řešení neplodnosti také specializovaná genetická nebo imunologická vyšetření. Lékaři mohou díky těmto metodám odhalit konkrétní problémy s otěhotněním a zacílit tak léčbu pacientovi přesně na míru. Například díky vyšetření jako je PGS nebo PGD je možné identifikovat případná genetická onemocnění embrya ještě před transferem, čímž se zvyšuje úspěšnost léčby. Tomu napomáhají i další metody, které se v oboru asistované reprodukce posouvají neustále kupředu. Jednou z nich je například monitorování embryí přímo v inkubátoru, ve kterém se vyvíjí. „Dříve byla embrya jednou denně zkoumána pod mikroskopem mimo inkubátor, dnes však můžeme pomocí moderních technologií sledovat embrya v reálném čase, aniž bychom narušili ideální podmínky jejich kultivace. Samotným embryím tedy nehrozí žádná rizika. Navíc záznamy mohou sloužit jako ukazatel jejich reálné životaschopnosti, tedy i zvýšit šanci na úspěšné otěhotnění,“ vysvětluje důležitost využívání moderních technologií při léčbě neplodnosti MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka brněnské genetické a reprodukční kliniky Repromeda.

Transfer pouze jednoho embrya

Každý pár toužící po dítěti si chce být jistý, že umělé oplodnění bude mít co největší šanci na úspěch, a to v co nejkratší době. Laik by si mohl myslet, že pokud dochází k zavedení dvou či více embryí do dělohy najednou, zvýší se pravděpodobnost uchycení alespoň jednoho z nich a úspěšného dokončení těhotenství. Pravděpodobnost otěhotnění se tím však vůbec nezvyšuje, účinnější metodou je naopak pomocí genetických testů vybrat nejvhodnější a geneticky zdravé embryo a to transferovat. Proto je vhodné si předem zjistit, jak vybraná klinika postupuje.

Západní medicína vede, alternativní je zálohou

Pro páry, které za sebou mají opakované těhotenské ztráty, větší počet neúspěšných cyklů nebo je jejich neplodnost způsobena genetickými faktory, je vhodné vzhledem k náročnějšímu průběhu léčby navštěvovat specializované konzultace. V takových případech se jako varianta nabízejí i alternativní metody na podporu léčby, které mohou šanci na otěhotnění zvýšit. Ty dnes nabízejí i některé reprodukční kliniky, kde dochází k propojování tradiční východní medicíny s moderním západním lékařstvím. Takovou je i klinika Repromeda.

Individuální přístup a poradenství

Při výběru reprodukčního centra klienti často zohledňují i doporučení svého lékaře, známých nebo jiných pacientů, kteří se ocitli ve stejné životní situaci. To pomáhá vytvořit si o pracovišti základní představu, nicméně každý se musí následně s klinikou sám ztotožnit. Vybrané centrum by proto mělo poskytovat vstupní konzultace a poradenství, kdy se člověk dozví vše podstatné o celém procesu léčby – ideálně by se úvodní konzultace měli účastnit oba parneři. S pacienty je nezbytné projít rodinnou anamnézu, absolvovaná vyšetření a navrhnut další postup léčby. Lékař by měl současně informovat o cenách, včetně úhrad nebo částečných úhrad ze strany pojišťoven. Doplatky na léčbu by se potom napříč klinikami neměly příliš lišit, spíše se odlišují spektrem nabízených služeb. Výše doplatků by tedy neměla při výběru centra hrát podstatnou roli.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.