Pečujte o dětský zrak – příručka pro rodiče předškoláků i puberťáků

Já nevidím na tabuli,“ slyší po prázdninách rodiče nejednoho školáka. Nástup do školy je mnohdy právě tím okamžikem, kdy si u dítěte poprvé všimneme možné oční vady. Že něco se zrakem vašich dětí není v pořádku, ale můžete rozpoznat i dříve a díky tomu zvýšit šanci na úspěšné léčení. Jakých příznaků si všímat? A existuje prevence očních vad? Daniel Szarvas, kontaktolog z největšího českého e-shopu VašeČočky.cz, přináší rodičům praktické tipy ohledně zdravého zraku našich potomků.


Pokud máte dojem, že dítě špatně vidí, s návštěvou očního lékaře neváhejte. „Při odhalování očních vad hraje věk velkou roli. Čím dříve se na případnou vadu přijde, tím větší je šance na její úspěšné léčení. Při zanedbání naopak může hrozit rozvoj tupozrakosti nebo šilhání,“ vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz.

Jak poznáte, že se zrakem dítěte není něco v pořádku?

Časté mnutí očí může signalizovat infekci, která v oku vyvolává pocit svědění. Často jde „jen“ o alergii, ale určitě je třeba dítě pozorně sledovat. „Pokud si mne oči několik dní v kuse, neváhejte a navštivte očního lékaře. Určitě se ale nestresujte, pokud si děti (zvláště ty nejmenší) mnou oči, když jsou unavené. To je naprosto běžné,“ vysvětluje Szarvas.

Nadměrné slzení očí značí nejčastěji alergii nebo podráždění, třeba kouřem. Pokud dítěti slzí oči dlouhodobě, a to i v prostředí, kde nikdy na nic alergicky nereagovalo, je čas začít o návštěvě lékaře uvažovat.

I sezení velmi blízko u televize nebo držení knížky neobvykle u obličeje může signalizovat vadu zraku. Nejčastější situace, při které vyjdou oční vady najevo, je, když jinak poslušné dítě opakovaně porušuje zákaz rodičů a sedá si blízko k obrazovce.

Na vadu zraku může poukazovat i nezvyklá neohrabanost a nemotornost způsobená špatnou koordinací ruky a oka. Děti, které špatně vidí, se také často vyhýbají čtení, psaní a kreslení.

Naprosto jasným symptomem vady zraku samozřejmě je, pokud děti samy mluví o tom, že vidí rozmazaně nebo dvojitě. Také časté mhouření očí nebo přivírání jednoho oka během čtení jsou celkem jasné signály, že dítě bude neprodleně potřebovat návštěvu očního lékaře.

„Dětské bolesti hlavy rozhodně neberte na lehkou váhu, ale ani nepanikařte. Návštěva lékaře často vše vysvětlí a rodičům při ní spadne kámen ze srdce, že se jedná „jen“ o krátkozrakost,” popisuje další častý příznak Daniel Szarvas.

Jaké jsou prevence očních vad u dětí?

Určitě je to pravidelná návštěva očního lékaře. „Většina dětí prochází kontrolou zraku jen jednou za dva roky během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud mají oči v pořádku, úplně to stačí. Jestliže se ve vaší rodině vyskytují oční vady, což je více než pravděpodobné, jelikož jimi trpí zhruba ⅔ populace, je vhodné chodit na oční kontroly častěji,“ upozorňuje kontaktolog Szarvas.

Počítač oči nekazí, ale pokud dítě stráví u obrazovky více než 2 hodiny denně, dochází k nadměrnému vysušování sliznice, která je poté náchylnější k infekcím. Školáci často potřebují elektronické pomůcky kvůli domácím úkolům, úplný zákaz tabletů a počítačů by jim pouze komplikoval život. Řešením je nastavení rozumného denního limitu času stráveného u počítače a zavedení přestávek, aby dítě do monitoru nekoukalo víc než 30 minut v kuse. Zejména starší děti a puberťáci, kteří si nenechají do ničeho mluvit, ocení zvlhčující oční kapičky. Ty nahradí nedostatek slz v oku, pokud to s počítačem přeženou. Důležité je také mít správně nastavený jas monitoru, který by měl korespondovat s osvětlením okolního prostředí. Čím větší je kolem tma, tím nižší by měla být úroveň jasu monitoru.

Základem prevence je také správná hygiena, naučte děti co nejdříve, že do očí se nesahá a že mají mít vždycky čisté ruce, pokud by k nějakému mnutí očí přece jen došlo. Mladým slečnám je potřeba vysvětlit základy péče o oči během líčení, hlavně to, že parádění neznamená jen líčení, ale i odličování, udržování kosmetických pomůcek čistých a jejich pravidelné obměňování. Většina řasenek může být používána maximálně půl roku, pak je potřeba je vyměnit. To určuje symbol otevřeného kelímku na výrobku, ve kterém je uvedeno například 6M, což znamená 6 měsíců. Právě řasenky by se také nikdy neměly půjčovat, je to nejsnazší způsob, jak se může případná oční infekce šířit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.