Oční lékař

„Přídavné“ nitrooční čočky pomáhají tam, kam laser nedosáhne

Silných brýlí se člověk může díky nitrooční operaci zbavit během několika minut. Tento zákrok je dokonce efektivnější investicí ve srovnání s dlouholetými výdaji na brýle či čočky. V mnoha případech však nestačí jen „běžný“ laserový zákrok, ale dioptrie je nutné korigovat implantací nitroočních čoček.

Kolem šesti milionů Čechů potřebuje korekci zraku. Pokud nepomáhají zrakovou vadu zcela korigovat brýle či kontaktní čočky, a laserová operace nepřichází v úvahu, existuje ještě další řešení: implantace speciálních „přídavných“ nitroočních čoček zvaných ICL. Při laserové operaci platí, že čím více dioptrií pacient má, tím větší množství rohovkové tkáně musí chirurg během zákroku pomocí laseru odstranit. Jenže dioptrií mají někteří pacienti tolik, že by rohovkové tkáně muselo být odstraněno takové množství, že jí v oku nezůstane dostatek. V takové situaci, ale i v případě přirozeně až příliš tenké rohovky lékaři doporučují právě implantaci těchto speciálních nitroočních čoček. Ty, stejně jako laserová operace, korigují krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

„Díky pokročilým metodám a vývoji technologií lze operačním zákrokem vyřešit téměř jakoukoli refrakční vadu. Pacienti nejčastěji volí laserovou operaci, avšak u vysokého stupně očních vad a v případě tenké rohovky je jedinou možností implantace nitrooční čočky ICL nelaserovou metodou,“ říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno. Podle jejích slov je pro tyto zákroky ideální věk mezi 21 a 40 lety, dioptrická vada od -3 do -18 dioptrií, nebo až +10 dioptrií s cylindrickou vadou nebo bez ní.

Vyšší počet dioptrií je komplikací i pro mladé

„Silné brýle jsou těžké a nepohodlné, navíc dochází ke zúžení omezení zorného pole a následně ke ztrátě periferního vidění,“ upozorňuje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek, a dodává: „Tento diskomfort člověka omezuje v běžném životě a vyřazuje ho z mnoha pracovních i volnočasových aktivit. Výsledkem je narůstající nejistota a ztráta sebevědomí, která může vést jedince k pasivitě, vyhýbání se kolektivu a také k depresím.“

Ani střídání brýlí s kontaktními čočkami mnohdy situaci neulehčí. Navíc jedinci s oční vadou od -18 dioptrií už kontaktní čočky ani nemají k dispozici: „Pokud mají pacienti tenkou rohovku, střední nebo vysoký stupeň krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu, a vada se jim v průběhu jednoho roku nezměnila, jsou možnými kandidáty pro implantaci fakické čočky,“ uvádí docentka Skorkovská.

Fakické nitrooční čočky ICL se umisťují před vlastní čočku, takže akomodace oka zůstává zachována. Jsou příkladem implantátu, který splňuje ty nejvyšší nároky na snášenlivost a dlouhodobé setrvání v organismu. Hmotností nezatěžují nitrooční struktury a nijak je nedráždí. „Kvalita zraku, kterou přinášejí, může být při vyšších stupních refrakčních vad dokonce lepší než u laserových zákroků, protože nitrooční čočky zachovávají původní tvar rohovky,“ připomíná primářka Skorkovská.

Věkem dochází ke snížení zrakové ostrosti

Čím je zraková ostrost s přibývajícím věkem nižší, tím větší má člověk potíže při čtení, psaní, při rozpoznávání lidí podle obličeje, anebo při identifikaci drobných předmětů. Z praktického hlediska tato omezení vedou k tomu, že dotyčný nemůže ovládat některá zařízení, jako například mobilní telefon, při řízení auta má ztíženou orientaci v prostoru a hůře se adaptuje na změny intenzity osvětlení: „To u starších osob vede k tendenci upadat do pasivity a podléhat depresivním náladám. Nitrooční operace může v těchto případech výrazně zkvalitnit jejich život nebo je přímo do života vrátit,“ dodává psycholog Petr Křenek. Pro pacienty ve věku od 45 let je nejvhodnějším řešením úplná výměna nitrooční čočky metodou PRELEX. Při tomto zákroku je vlastní čočka odstraněna a nahrazena speciálními typy umělých nitroočních čoček, jež zajišťují dobrou zrakovou ostrost na různé vzdálenosti, a to bez nutnosti nosit brýle. Implantace nitroočních čoček probíhá také při operacích šedého zákalu, a to většinou u pacientů starších 65 let.

Čočka k čočce

Zda je pro vás implantace nitrooční čočky vhodná, na to vám odpoví komplexní oční vyšetření, které zjistí přesnou oční vadu a další parametry. Operační zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii a trvá přibližně 15 minut. Oko je během operace znecitlivěno kapkami a druhý den pacient již na operované oko normálně vidí. Zákrok na druhém oku se obvykle provádí v odstupu 3 až 7 dnů.

„Kontroly pooperačního stavu probíhají první pooperační den, další po týdnu a dále podle stavu oka za tři až šest týdnů po operaci. Po dobu prvních třiceti dní doporučujeme klidový režim bez zvýšené fyzické zátěže. Po 4 až 6 týdnech dochází ke stabilizaci hodnoty dioptrií,“ vysvětluje primářka. Implantáty vydrží v oku celý život a nevyžadují žádnou péči. Při postupu vady nebo při sebemenších komplikacích mohou být z oka odstraněny a nahrazeny jinými.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.