inline brusle

Předejděte úrazům při prvním jarním sportování

Konečně se prodlužuje den a země se probírá ze zimního spánku. A spolu s ní i vy a vaše chuť k zahájení nové sportovní sezóny. Lidské tělo i sportovní náčiní byly ovšem celou zimu v odpočinkovém režimu. A protože tělo není úplně zvyklé na aktivní pohyb venku a náčiní leželo nečinně uložené ve sklepě, riziko zranění je na začátku sezóny nejvyšší. Jak by měla vypadat ideální jarní sportovní příprava?

Zkontrolujte výbavu

Mezi nejoblíbenější jarní sporty patří cyklistika, in-line bruslení, běh či lehká turistika. Během mrazivých zimních měsíců většina lidí ukládá výbavu pro provoz těchto sportů do vlhkých či chladných sklepů či komor, což jí nemusí zcela svědčit. Je proto nezbytné provést právě se začátkem sezony její důkladnou kontrolu. Například cyklisté by kromě klasických záležitostí, jako je zkouška brzd, měli pamatovat i na řádné dotažení rychloupínáků na kolech. Uvolnění kola při první jarní vyjížďce by totiž mohlo mít pro řidiče bicyklu velmi neblahé následky. Zrevidovat by měli také stav pneumatik nebo gripy na řídítkách. Poškozený plášť či sjetá guma na pneumatikách značně ztěžují jízdu na kole a mohou také způsobit jeho znehodnocení. Ošoupané gripy mohou zase zapříčinit sklouznutí rukou z řidítek kola. Majitelé in-line bruslí by pak neměli zapomenout na zkontrolování opotřebení koleček a hladkost jejich otáčení v ložiscích. Turisté a běžci mají jarní audit vybavení jednodušší, soustředit by se měli na kontrolu poškození obuvi a zejména její podrážky. Špatný stav boty by totiž mohl znepříjemnit pohodlný došlap a způsobit dokonce ortopedické problémy.

Pořádně se oblečte

Nenechte se zmýlit. I když jarní sluneční paprsky vypadají velmi hřejivě, dubnové počasí bývá proměnlivé a nestabilní. Na první venkovní aktivity si proto vždy přibalte o vrstvu víc tak, abyste mohli pružně reagovat na změnu počasí. Pokud jste přes zimu pravidelně nesportovali, vrstva navíc též pomůže aklimatizaci těla na delší pobyt venku a ochrání vás před typickou jarní rýmou a nachlazením. Využít můžete nákrčníky, šátky a lehké čepice. Před větrem i drobnou přeháňkou vás spolehlivě ochrání softshellové bundy.

Nezbytnou součástí výstroje cyklistů a bruslařů jsou rovněž chrániče a helmy. Pokud už se přece jen jezdci dostanou při jarní vyjížďce do kolize, tyto pomůcky mohou intenzivně snížit vážnost poranění. Především u dětí je nutné před první jízdou vyzkoušet, zda jim ochranné pomůcky dobře sedí a nevyrostli z nich. Nepadnoucí chrániče by totiž dítě omezovaly nejen v pohybu, ale navíc by mu mohly při pádu spíše uškodit, než pomoci.

Nezapomeňte na protažení

Dlouhá zimní pauza vyžaduje připravit na sportovní aktivitu nejen náčiní, ale také ztuhlé svalstvo těla. Bez řádného protáhnutí totiž po prvním větším fyzickém výkonu hrozí bolestivost, ztuhlost, zkrácení a poškození svalů i nižší efektivita provozovaného sportu. Protahování je nutné začít rozkmitáním končetin a rychlým, ale ne příliš fyzicky náročným zahřátím těla. Tělo a svaly je pak dobré protáhnout dle druhu pohybu, na který se chystáte. Běžci, cyklisté i bruslaři by se měli soustředit primárně na důkladné protažení lýtkových svalů a stehen. Pro první fyzickou aktivitu po zimě se na začátek doporučuje rekreační tempo sportu, s postupným navyšováním zátěže s každou následující aktivitou. Jedině tak si sport užijete a zároveň svému tělu umožníte zdravé jarní probuzení.

Připraveno s využitím materiálu Blackcomb.cz

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.