Může za problémy s otěhotněním strava či sex ve špatný čas?

Může za problémy s otěhotněním strava či sex ve špatný čas?

Několikaměsíční bezvýsledná snaha o otěhotnění může vyvolat pochybnosti a hledání viníka. Snaha o rozšíření rodiny se tak může stát psychicky velmi náročnou a vyčerpávající. Ještě než začnete panikařit a myslet na pomoc v podobě umělého oplodnění, je vhodné vyzkoušet několik změn v každodenní rutině. MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z kliniky Repromeda upozorňuje na běžné chyby, které se mohou postavit do cesty ve snažení o miminko a radí, jak dále postupovat.

Může strava ovlivnit schopnost otěhotnět?
Do určité míry ano. Stravování podle západních standardů se často vyznačuje nadměrnou konzumací pšenice, pasterizovaného mléka a typickou zdravou snídani představuje müsli s jogurtem. Všechny zmiňované potraviny mají extrémně ochlazující a zahleňující účinek, což se může u některých žen projevit i neschopností otěhotnět. Podobně může ženám v našem podnebném pásmu škodit i nadměrné množství syrové zeleniny konzumované v zimních měsících, vhodnější je ji tepelně upravit, abychom své tělo prohřáli. Strava by tedy měla být vyvážená a nejít do extrémů. Nezdravé hubnutí či naopak výrazná nadváha nejsou ideálními podmínkami k početí a bezproblémovému donošení dítěte.

Počítáte si správně dobu ovulace?
Nejvíce dětí je počato právě v den ovulace, vysoká pravděpodobnost početí je také jeden až dva dny před ovulací. Obecně se průměrná délka cyklu uvádí v rozmezí 28 až 30 dnů, k ovulaci tedy dochází zpravidla 14. až 16. den. V průběhu menstruačního cyklu tělesná teplota kolísá, po ovulaci pak roste až o 0,5 stupně a první den menstruace zase klesá na původní hodnoty. Nevýhodou je, že den ovulace je posledním dnem nízkých teplot a jde tedy z grafu teplotní křivky zjistit až zpětně. Lepší možností měření jsou proto ovulační testy, jednoduchou pomůckou mohou být i aplikace pro chytré telefony.

Jak často mít sex?
Některé páry se mylně domnívají, že při snažení se o miminko musí na frekvenci ubrat, aby „šetřili“ kvalitní spermie pouze na vymezenou dobu ovulace. U zdravých párů to však nemá žádné opodstatnění. Navíc pravděpodobnost početí je menší, než když se budete sexu věnovat pravidelně. Největší pravděpodobnost početí je během plodného období, tedy zhruba tři dny v měsíci (den ovulace a dva dny před ní). Je to díky tomu, že spermie jsou schopné po tuto dobu uvnitř ženského těla přežít. Jestliže pak dojde k uvolnění zralého vajíčka, které se dostane vejcovodem do dělohy, může být již přítomnými spermiemi oplodněno.

Kdy mám navštívit reprodukční kliniku?
Ženě do věku 33 let se doporučuje návštěva centra pro reprodukční medicínu a zahájení vyšetření po 12 měsících neúspěšné snahy o těhotenství. Pokud je žena starší 33 let, je vhodné centrum kontaktovat již po 6 měsících snahy. Existují ale i preventivní vyšetření. Je možné otestovat reprodukčně-genetickou kompatibilitu mezi partnery. Testování na klinice Repromeda provádíme i u zdravých párů, kteří o reprodukci uvažují a chtějí ovlivnit zdraví svých potomků. Vyšetření mohou například odhalit, že partneři jsou přenašeči nějaké recesivně dědičné choroby. V takových případech je 50% pravděpodobnost, že se jejich dítě narodí s vážným onemocněním. Kromě odhalení možnosti narození postiženého dítěte dokážeme odkrýt i možné komplikace v průběhu snažení se o miminko či zjistit další pravděpodobné obtíže v průběhu těhotenství.

Existují podpůrné prostředky zvyšující pravděpodobnost otěhotnění?
Na trhu existuje velké množství potravinových doplňků vhodných k podpoře těhotenství. Většinou se užívá komplex vitamínů, stopových prvků a bylinných výtažků. Konkrétně bylinkami se zabývá i obor alternativní medicíny fytoterapie. Jako podpůrné metody se dále využívají masáže, baňkování či akupunktura a meditace. Páry snažící se o graviditu by navíc měly upravit svůj životní styl – nekouřit, mít dostatek pohybu a vyhnout se stresu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.