S teplým počasím začíná také sezona odřenin a dalších drobných, avšak nepříjemných poranění. Jejich správným ošetřením předejdeme nejen komplikacím v podobě infekcí, ale také jizvám a zkrátíme navíc dobu potřebnou k hojení.
Odřeniny nebo řezné rány nejsou během aktivního pobytu venku ničím výjimečným. Řada z nás ale stále používá zastaralé postupy pro jejich ošetření. „Dříve platila poučka, že by rána měla dýchat. Tím ovšem riskujeme, že se do ní dostanou bakterie a způsobí infekci. Vyschnutí rány navíc vede k tvorbě strupu, který nepříjemně svědí a mnoho lidí má tendence ho strhávat. Doba hojení se tak ještě prodlužuje,” varuje PharmDr. Irma Miklášová a dodává: „Zakrytí postižené tkáně je sice správně, krycí materiál, jako je třeba obvaz, by ale k ráně neměl přischnout.”
Efektivnější je podle odbornice vsadit na metodu vlhkého hojení, které se při léčbě akutních i chronických ran úspěšně používá již několik desetiletí. „Už v 60. letech bylo prokázáno, že rána se ve vlhkém prostředí hojí o 40 procent kratší dobu, než když je krytá suchým obvazem,” vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová. Úspěch metody spočívá v tom, že podporuje vlastní hojivé procesy těla. Z každého poranění se totiž vylučuje tekutina obsahující látky, které vyživují postižené místo a podporují regeneraci poškozené tkáně. Cílem je proto udržet v ráně vlhkost, která pomůže těmto látkám správně pracovat.
„Vlhké prostředí můžeme vytvořit například pomocí hydrogelů nebo hydrokoloidních gelů, které překryjeme nesavým materiálem. Oblíbeným hydrogelem je český HemaGel, který navíc díky speciální technologii vychytávání volných radikálů urychluje hojení až o 50 procent. Tyto gely navíc také snižují bolestivost poranění,” vysvětluje odbornice a dodává: „Na cesty a výlety se hodí pořídit sadu, která obsahuje i krycí fólii. Tu je nutné vyměnit jen jednou nebo dvakrát za den.”
Jak ošetřit drobné poranění
- Ránu pořádně omyjte pod tekoucí vodou a odstraňte z ní případné nečistoty. Pokud se jedná o popáleninu, šetrně odstraňte mrtvou tkáň. Puchýře nepropichujte.
- Aplikujte vrstvu hojivého gelu.
- Překryjte sterilním nesavým materiálem nebo fólií.
- Pravidelně ránu převazujte a kontrolujte.
- Je-li poranění rozsáhlé, špatně se hojí nebo se nepodařilo odstranit všechny nečistoty, vyhledejte lékaře.
Vložit komentář