Jízda na koni je krásný, ale nebezpečný sport

V posledních letech prudce narůstá počet úrazů způsobených pádem z koně. A není bez zajímavosti, že téměř sto procent takto zraněných pacientů tvoří ženy. Potvrzuje to například chirurg MUDr. Jiří Chrobok, PhD. z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce, který stále častěji operuje páteře poraněné po pádu z koně. „Během jednoho víkendu jsem nedávno operoval hned dvě ženy, které si při pádu z koně rozdrtily páteřní obratle“, říká doktor Chrobok.

Co hrozí při pádu z koně

Nejohroženější jsou při pádu z koně krční nebo bederní část páteře, málokdy si ženy poraní páteř v hrudní části. Záleží na mechanismu pádu:

  • Pokud žena přeletí přes koně při jeho prudkém zastavení a dopadne na hlavu, nebo pokud se při jízdě prudce udeří do hlavy o větev, hrozí posun nebo zlomení krčního obratle, případně zhmoždění páteře. Tato poranění jsou vysoce riziková, protože při současném poškození míchy, probíhající v těchto místech páteřním kanálem, hrozí úplné ochrnutí.
  • Jezdkyně naštěstí většinou padají na hýždě nebo na bok a zraněna pak bývá bederní páteř. Pokud by byla zasažena i mícha, je nebezpečí ochrnutí dolní poloviny těla.

Co zmírní následky pádu

Jednoznačně to jsou ochranné pomůcky, tedy jezdecká přilba a speciální pás, chránící páteř.

Pád může mít menší následky i v případě, že jezdkyně spadne do měkčího materiálu, který zmírní náraz – nejbezpečnější je asi písek na jezdeckých tréninkových okruzích.

Příznaky zlomených obratlů

Pokud je bolest po pádu slabá a nijak nebrání v pohybu, obvykle se jedná jen o naražení. Poranění bederních páteřních obratlů se projevuje silnou, intenzivní, krutou bolestí v zádech, která, pokud se postižený může hýbat, činí přesto pohyb téměř nemožným. Podobně zlomeniny krčních obratlů vyvolávají obrovskou bolest za krkem, na šíji i mezi lopatkami, která může vystřelovat do hlavy, ramen, rukou, někdy se objevuje mravenčení v prstech (tzv. parestezie).

„Existují lidé, kteří mají zúžený páteřní kanál, ať už geneticky, nebo sekundárně vlivem degenerativních procesů v páteři. Ti jsou náchylní ke zhmoždění, neboli kontuzi míchy i při banálních úrazech páteře,“ doplňuje doktor Chrobok. Může se u nich proto stát, že i po nezávažném pádu na krátký čas – třeba jen pěti ž deseti sekund – ochrnou, protože dojde ke krátkodobému funkčnímu přerušení míchy. Poté se hybnost obnoví a tito lidé okamžitě začnou pociťovat mravenčení v prstech.

První pomoc po úrazu páteře

I když jezdkyně po pádu z koně na hýždě či bok může přes silnou bolest hýbat nohama a pravděpodobně by vstala a mohla nastoupit do auta, lékařskou pomoc je jí třeba zajistit jiným způsobem. „Musí se počítat s tím, že může být zlomený nebo i na mnoho částí rozdrcený bederní obratel. Kostní úlomky z něj by se při jakémkoliv pokusu o pohyb, sed či chůzi mohly posunout do páteřního kanálu a utlačit či nevratně poškodit míchu,“ varuje před horlivým laickým odvozem do nemocnice doktor Chrobok. Poraněnou jezdkyni je třeba nechat co nejpohodlněji ležet na zemi na místě pádu a přivolat záchrannou zdravotní službu.

Platí, že pokud pacienta se zraněnou páteří zachraňují laici, měli by jej na lehátko přenášet čtyři, aby ho zvedli „jako jeden kus“ a zamezili pohybům páteře. Profesionální záchranáři jsou vybaveni speciální podložkou, kterou pod pacienta podsunou a na ní ho již ve dvou přemístí na vzduchem naplněné lůžko.

V případě podezření na zlomení krčního obratle je rovněž nutné okamžitě fixovat krční páteř a volat záchrannou zdravotní službu.

Jak probíhá odborná zdravotní první pomoc

Sanitka odváží zraněnou jezdkyni do nejbližší nemocnice, která má úrazové oddělení, ortopedii či chirurgii. Tady provedou rentgenové a CT vyšetření, jež mají určit typ poranění. V nemocnicích, kde páteře neoperuji, nedokážou lékaři odhadnout, zda se jedná o stabilní zlomeninu (kterou by bylo možné léčit i konzervativně), nebo zlomeninu nestabilní, vyžadující operační řešení. Proto kontaktují některé z 18 páteřních center, splňujících kriteria České spondylochirurgické společnosti pro provádění operací a stabilizací páteře. K tomuto kontaktu slouží takzvané metropolitní PACS, jejichž prostřednictvím elektronicky odesílají do specializovaného centra snímky poraněné páteře. Páteřní chirurg se na ně podívá, telefonicky pak s lékařem, který přebral od záchranné služby zraněnou jezdkyni, konzultuje její klinický zdravotní stav. Poté rozhodne, jestli je třeba pacientku přesunout do specializovaného centra k operaci a jak je tato operace naléhavá (zda stačí převoz sanitkou, nebo raději vrtulníkem).

Příběh Denisy

Denisa Palmová tušila, že kůň, na nějž se chystá usednout, není moc klidný, ale neodradilo ji to. Je ve svých 24 letech zkušenou jezdkyní. Jako brigádnice na ranči se stará o jezdecký oddíl i o klienty, kteří se sem přicházejí jízdu na koni učit. Navíc sama závodí ve westernové drezuře nebo v rodeu. Ve chvíli, kdy nasedala na mladého, tříletého koně, tedy neměla důvod si nevěřit, že to zvládne.

„Když jsem si ho chtěla vyzkoušet, asi se mu to moc nelíbilo, běhal a vyhazoval. Spadla jsem z něj do strany a dopadla na zadek a na bok,“ zavzpomínala Denisa čtvrtý den po operaci v Nemocnici Na Homolce, kam ji přivezli s rozdrceným obratlem v bederní páteři. Mohla dopadnout i hůř, ale naštěstí se jí úraz stal v pískové jízdárně, takže náraz nebyl tak tvrdý.

„Denisa měla roztříštěný první bederní obratel a naštěstí nebyla zasažena mícha. V jejím případě stačila jedna operace, při které jsme její páteř stabilizovali za pomoci implantátu a čtyř šroubů. Hned druhý den se mohla postavit a začít cvičit sed i chůzi,“ vypráví lékař. Po týdnu byla Denisa propuštěna domů a čeká ji rehabilitace. Do dvou až tří měsíců si zase bude moci sednout na koně.

„Koně nezatratím, budu jezdit dál, ale už jen na těch, které znám,“ je přesvědčena Denisa. Určitě se na koně už nikdy neposadí bez ochranného páteřního pásu a bez přilby.

Operace zlomenin páteřních obratlů

Páteřní chirurgové používají pro stabilizaci zlomenin páteřních obratlů různé implantovatelné systémy, čili fixátory, což jsou šrouby, tyče nebo dlahy, vyrobené obvykle ze slitin kovů, především z titanu. Organismus tyto implantáty až na výjimky dobře toleruje, navíc nejsou překážkou pro případně vyšetření magnetickou rezonancí.

„Stabilizační operace páteře, které zpevňují poraněné obratle, se mohou provádět z přístupu zezadu, k páteři se tedy dostáváme přes záda. Někdy taková stabilizace úplně stačí. Jindy by ale postačovala pouze půl roku či rok, a poté by hrozilo selhání fixátoru. To znamená, že by se ošetřené místo bederní páteře začalo hroutit směrem dopředu – odborně se tomu říká kyfotizace páteře,“ vysvětluje doktor Chrobok. V takových případech páteřní chirurgové pacienty operují ještě jednou buď hned druhý den, nebo nejpozději do týdne od první operace. Tentokrát použijí přední přístup a zpevní páteř i odsud. Zabrání tím pozdním deformitám páteře.

Stejný operační postup se využívá v případech, kdy nebyla zasažena mícha, i v případech současného neurologického postižení. Rovněž pro budoucí vozíčkáře je nutné, aby měli dobře zpevněnou, nehroutící se páteř.

Rekonvalescence a rehabilitace

Již druhý den po stabilizaci páteře jsou pacientky stavěny, čili vertikalizovány. Dostávají u zlomenin krční páteře límec, u zlomenin bederní páteře korzet a začínají chodit. Sezení se v prvních týdnech doporučuje jen na dobu nezbytně nutnou, například na toaletě. Plné sezení je možné čtyři až šest týdnů po operaci, záleží na jejím typu.

Fyzioterapeuti pacientky již v prvních dnech po operaci naučí některé potřebné rehabilitační cviky. Poté pacientky pokračují v rehabilitaci buď za hospitalizace v rehabilitačním zařízení, nebo v domácí péči. Doma cvičí naučené cviky a teprve, když jsou již pohyblivější, nastoupí na ambulantní rehabilitaci. Celková rehabilitace trvá dva až tři měsíce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.