Kampaň v pěti městech upozorní lidi na rizika cukrovky

Diabetická asociace ČR uspořádá v příštích týdnech kampaň, jejímž cílem je upozornit veřejnost na nebezpečí cukrovky. Odborníci chtějí lidi upozornit zejména na význam prevence. Včasné odhalení choroby a zahájení léčby totiž výrazně zvyšuje účinnost léčby. Řekl to prezident Diabetické asociace Milan Kvapil, přednosta interní kliniky fakultní nemocnice Motol v Praze.

Pacienti s cukrovkou mají zvýšenou hladinu krevního cukru zvanou glykémie, která jim dlouhodobě způsobuje velké zdravotní obtíže. „Poškozuje cévy a vede ke komplikacím, které zkracují život a zhoršují jeho kvalitu,“ uvedl prof. Kvapil. Diabetici jsou více ohroženi infarktem či mozkovými příhodami; může jim také hrozit ztráta zraku nebo selhání ledvin. Od prvních příznaků nemoci do jejího plného propuknutí může u některých jejích forem uplynout pět až deset let.
Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) má v Česku cukrovku každý třináctý člověk, převažují ženy. Loni se léčilo s diabetem 774.000 lidí, chronické komplikace postihují více než čtvrtinu nemocných. Lékaři odhadují, že s chorobou navíc žije dalších asi 250.000 Čechů, aniž by se u nich zatím projevila.
Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou věk nad 45 let, obezita, vysoký krevní tlak a genetické dispozice; vyšší riziko choroby hrozí také alkoholikům a kuřákům. Lidé, kterým toto onemocnění hrozí, by si podle lékařů měli nechat minimálně jednou ročně změřit hladiny cukru a cholesterolu v krvi.
Projekt nazvaný Cukrovka – změřte si svá rizika začne 23. října a potrvá do 11. prosince. Odborníci budou zájemcům k dispozici pro měření zmíněných hodnot postupně v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Plzni.
Kromě zdravotních sester odebírajících krev k testům bude ve zdravotnickém týmu i odbornice na stravování. S ní budou lidé moci konzultovat své stravovací návyky; právě strava má totiž podobně jako tělesná aktivita v boji s cukrovkou klíčový význam.
Přesné informace o termínech a místech měření jsou uvedeny na internetových stránkách www.stopcukrovce.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.