Diabetická asociace ČR uspořádá v příštích týdnech kampaň, jejímž cílem je upozornit veřejnost na nebezpečí cukrovky. Odborníci chtějí lidi upozornit zejména na význam prevence. Včasné odhalení choroby a zahájení léčby totiž výrazně zvyšuje účinnost léčby. Řekl to prezident Diabetické asociace Milan Kvapil, přednosta interní kliniky fakultní nemocnice Motol v Praze.
Pacienti s cukrovkou mají zvýšenou hladinu krevního cukru zvanou glykémie, která jim dlouhodobě způsobuje velké zdravotní obtíže. „Poškozuje cévy a vede ke komplikacím, které zkracují život a zhoršují jeho kvalitu,“ uvedl prof. Kvapil. Diabetici jsou více ohroženi infarktem či mozkovými příhodami; může jim také hrozit ztráta zraku nebo selhání ledvin. Od prvních příznaků nemoci do jejího plného propuknutí může u některých jejích forem uplynout pět až deset let.
Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) má v Česku cukrovku každý třináctý člověk, převažují ženy. Loni se léčilo s diabetem 774.000 lidí, chronické komplikace postihují více než čtvrtinu nemocných. Lékaři odhadují, že s chorobou navíc žije dalších asi 250.000 Čechů, aniž by se u nich zatím projevila.
Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou věk nad 45 let, obezita, vysoký krevní tlak a genetické dispozice; vyšší riziko choroby hrozí také alkoholikům a kuřákům. Lidé, kterým toto onemocnění hrozí, by si podle lékařů měli nechat minimálně jednou ročně změřit hladiny cukru a cholesterolu v krvi.
Projekt nazvaný Cukrovka – změřte si svá rizika začne 23. října a potrvá do 11. prosince. Odborníci budou zájemcům k dispozici pro měření zmíněných hodnot postupně v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Plzni.
Kromě zdravotních sester odebírajících krev k testům bude ve zdravotnickém týmu i odbornice na stravování. S ní budou lidé moci konzultovat své stravovací návyky; právě strava má totiž podobně jako tělesná aktivita v boji s cukrovkou klíčový význam.
Přesné informace o termínech a místech měření jsou uvedeny na internetových stránkách www.stopcukrovce.cz.
Vložit komentář