Axonlab představil nové technologie pro preventivní medicínu

Každoročně v České republice přibývají desetitisíce nových případů onemocnění srdce, cév, rakoviny, nebo cukrovky. Závažnost situace potvrzují i nedávno zveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterých v loňském roce zemřelo jen v důsledku onemocnění kardiovaskulárního systému 51 299 obyvatel. Švýcarští experti na zdravotnickou techniku se proto ve svém výzkumu zaměřili na primární prevenci a vyvíjejí speciální přístroje, které odhalí různé civilizační choroby z pouhé kapky krve.

„Máme k dispozici moderní přístrojové technologie, tzv. POCT – Point of Care Technologies, které přímo v ordinaci lékaře dokážou na počkání poskytnout komplexní výsledky o stavu pacienta – a to z jediné kapky krve. Umí například změřit kompletní krevní obraz, glykovaný hemoglobin, stav obezity tzv. metabolický syndrom, hodnoty lipidového spektra, mohou detekovat riziko krvácení do konečníku či upozornit na problém s prostatou. Lékař tak může během pár minut odhalit infekční nemoci, začínající cukrovku, obezitu, hrozící selhání ledvin či kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje Milan Šimko ze švýcarského koncernu AxonLab, která se specializuje na vývoj zdravotnických technologií.

Podle názoru lékaře Milana Šimka bohužel současný systém nedovolí lékařům takové přístroje využívat. „Pojišťovny bohužel zatím nehradí všechny výkony na těchto moderních technologiích. Lékaři jsou spíš motivováni v předepisování léků než v soustředění se na včasné odhalování nemocí. Jasným důkazem jsou testy krve, které mnohdy zohledňují jen malý výčet parametrů a vyšetření jsou následně nedostatečná,“ dodává Šimko.

Podle MUDr. Ivany Holcátové z Ústavu veřejného zdravotnictví a preventivního lékařství 2. LF UK je primární prevence nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob, jak se vyhnout nemocem a prodloužit si život. Podle ní je však v České republice rozšířená především prevence sekundární, tedy léčba populace, která již vykazuje přítomnost nějakého rizikového faktoru. „Primární prevence stojí na eliminaci rizikových faktorů. Některé sice neovlivníme, ale existuje celá řada takových, které dokážeme omezit či přímo odstranit např. nadváhu nebo nedostatek pohybu. Řadíme sem třeba i aktivní či pasivní kouření,“ uvádí příklady doktorka Holcátová.

Lékař z pražského Centra funkční a holistické medicíny David Frej vidí největší problém ve špatné životosprávě dnešní společnosti. „V době pravěku jsme měli výkonnost špičkového atleta. Nyní neustále sedíme, ať už v práci, doma nebo v autě na cestách. Stravujeme se nezdravě, a to až pětkrát denně, chodíme spát o půlnoci, pijeme vodu s chlórem nebo z plastů. Daň, kterou lidstvo platí za technologický pokrok, je obrovská,“ říká David Frej, který se dlouhodobě věnuje preventivní medicíně.

Podle Freje špatná životospráva v budoucnu povede k výraznému zkracování délky života. „Posledních 100 let jíme konzervované a průmyslově upravované potraviny a dochází k rychlým změnám v našem prostředí, na které lidské geny nejsou přizpůsobeny. V minulosti naši potravu tvořily nutričně bohaté potraviny. Příjem přidaných cukrů byl rovněž minimální – med a sezónní ovoce ho obsahovaly pouze ze 3 % celkového složení,” konstatuje závěrem holistický lékař.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.