prevence rakoviny

Světový den boje proti rakovině připomíná závažnost této choroby

4. února oslavíme letos již patnáctý ročník Světového dne proti rakovině. Tento den je iniciativou Mezinárodní unie proti rakovině, v jejímž rámci se mohou členové, sponzoři, společnosti i jednotlivci sjednotit v boji proti rakovině. V České republice ročně touto nemocí onemocní více než osmdesát tisíc lidí.


Proč je tento den tak důležitý? Jednoduše proto, že epidemie této nemoci je obrovská a každým dnem se rozrůstá. Ročně zemře na rakovinu více než osm milionů lidí, půlka z nich umírá předčasně, ve věku 30 – 69 let. Cílem Mezinárodní unie proti rakovině je do roku 2025 snížit výskyt onemocnění a následných úmrtí.

K této iniciativě se připojily i organizace v Česku. Například Šumperská nemocnice připravila osvětovou akci, jejímž cílem je šířit informace týkající se rakoviny, jejích příznaků i prevence. Výběr tématu vysvětluje primář onkologického oddělení MUDr. Karel Vepřek takto: „V přepočtu každých deset minut evidujeme v Česku jednoho nového onkologického pacienta a každých dvacet minut jeden člověk na rakovinu zemře. Řada lidí přitom umírá zbytečně, když kvůli nevědomosti, strachu, lhostejnosti nebo studu odkládají návštěvu lékaře. Právě včasná diagnostika ale mnohonásobně zvyšuje šance na vyléčení.“

Fakultní nemocnice Brno nabízí klientům Preventivních programů po celý měsíc únor 10% slevu na programy spojené s onkologickou prevencí, tedy na program Zdravý manažer a Zdravá kůže. Více informací pak naleznete na www. preventivni-programy.cz.

Liga proti rakovině Praha připravila ve spolupráci s Českou lékařskou společností Sympozium pro odbornou i laickou veřejnost. Tématem budou nádory reprodukčních orgánů, především pak prevence gynekologických zhoubných nádorů a kožní nádory v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Liga proti rakovině Praha je také organizátorem Českého dne proti rakovině, který připadá na středu 13. května.

Zdroj: http://www.worldcancerday.org/

Jedna odpověď k “Světový den boje proti rakovině připomíná závažnost této choroby”

  1. A Český den proti rakovině, to je ten se žlutým kvítkem, ne?

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.