Nedovírání očí ve spánku může být příznakem onemocnění

Nedovírání očí ve spánku může být příznakem onemocnění a může je také způsobit. Víčko nedoléhá, protože je oko zvětšené například kvůli onemocnění štítné žlázy nebo nádoru. Pokud víčko nedoléhá, rohovka vysychá a snáze ji napadne infekce. Obtíž má lidový název „zaječí oko“, protože zajíc skutečně spí s pootevřenýma očima.

Pokud je mezi víčky jen minimální štěrbina a oko je možné dovřít úplně, o zdravotní problém se zpravidla nejedná. Znamená to jen, že během hlubokého spánku klesne napětí svalů, které ovlivňují víčka, jinak ale je funkce víček v pořádku a rohovka ohrožena není. Jiná situace nastane, když je oko trvale nedovřené. Pak kvůli nedostatečnému zvlhčování rohovky slzami může skutečně nastat poškození rohovky a následná porucha vidění.

Poruchu může způsobit samo oko nebo víčka. Pokud je příčinou samo oko, pak proto, že je příliš veliké, nebo vystupuje z očnice, takže ho víčko nedokáže pokrýt. Veliké oko může signalizovat vývojovou vadu. Oko vystupující z očnice se objevuje nejčastěji kvůli zmnožení tuku v očnici při jednom typu onemocnění štítné žlázy.

Vzácněji může oko vylézající z důlku naznačovat přítomnost nádoru v očnici nebo se tak stane po úrazu či při zánětu v oblasti oka a očnice. Poruchy postihující samotná oční víčka se objevují při obrnách lícního nervu, při úrazech a zánětech. Odhalit příčinu problému lze vyšetřením u očního lékaře.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.