Alergici by podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse neměli na jarní alergickou rýmu užívat nosní kapky déle než sedm dní. Jinak jim hrozí poškození nosní sliznice, navíc musejí dávky zvyšovat, aby se udržel efekt volného nosu. Tím se ale prohlubují nežádoucí účinky na krevní tlak či zelený zákal. „Místně působící přípravky, které sníží prokrvení nosní sliznice, nelzerozhodně užívat dlouhodobě. Podávají se při akutních potížích, jako je nachlazení,“ vysvětlil.
Při výběru se mohou alergici poradit s lékárníkem. Doporučí jim například nosní přípravky, které blokují spuštění alergické reakce. Jsou bezpečnější a některé jsou i bez receptu. Zabírají po kontaktu s alergenem. Mohou ale způsobit ospalost, proto se nemají brát před činnostmi, které vyžadují zvýšenou pozornost. Ve formě očních kapek pomáhají lidem, u nichž se alergie projevuje štípáním a slzením očí.
Alergici mohou volit také přípravky s kortikoidy, které tlumí zánětlivou a alergickou reakci. Je lépe je užívat preventivně, než je tělo vystaveno alergenu. Rizikem je potlačení imunitní reakce na sliznici – stav pacienta s běžnou infekcí tedy mohou naopak zhoršit.
„Bez konzultace s lékařem se lokální kortikosteroidy nemají na nosní sliznici užívat déle než 14 dní, oční přípravky vůbec,“ upozornil Krebs.
Pacienti by podle něj měli problémy probrat se svým lékařem, zvláště když jsou dlouhodobé. Pro správnou léčbu je vyšetření u lékaře nezbytné. Je-li podezření na alergii, je nutné vyšetření alergologa. Stanoví konkrétní alergeny, které alergii vyvolávají. Pacient se jim pak může vyhýbat, tím omezí potíže spojené s nemocí.
„Další možností je konzultace obtíží a volba postupu i přípravku k samoléčbě s lékárníkem. Těhotným a kojícím ženám však užívání přípravků s kortikosteroidy bez konzultace s lékařem nedoporučujeme,“ dodal Krebs.
Vložit komentář