med

Med pomáhá při nachlazení, může také vyvolat alergickou reakci

Med pomáhá při nachlazení, u některých lidí ale může vyvolat alergickou reakci. Zcela nevhodný je pro děti do 18 měsíců. V medu totiž může být bakterie tvořící jedovatý botulotoxin. Dítě nemá na rozdíl od dospělého tak kyselé prostředí v žaludku, aby ji zničilo. Jiné bakterie obvykle nejsou v medu schopné žít, tudíž kvalitní med žádné bakterie neobsahuje.

Existuje ovšem možnost, že med bude jedovatý. To se stává, když včely sbírají med z květů jedovatých rostlin, například oleandrů. V podmínkách Česka se nevyskytují, proto ani český med není jedovatý.

Podobně jako med mohou vyvolat u citlivých lidí alergii také další včelí produkty – propolis a mateří kašička. Propolis je mazlavá látka, kterou včely čistí stěny úlů a povrch plástů. Kryjí jím medové buňky, tím zajistí, že se med ani po dlouhé době nezkazí. Lidé propolis používají pro jeho silné antibakteriální účinky, zvyšuje také obranyschopnost těla.

Mateří kašičkou včely krmí včelí larvy, je to i potrava pro včelí matku po celý její život. Mateří kašička se používá v kosmetice, jako potravní doplněk i součást léků.

I když se dříve tradovalo, že med zmírňuje alergii na pyl, výzkumy potvrdily opak. Produkty včel mohou vyvolat alergii u jednoho až dvou lidí z tisíce. Alergii na med, propolis a mateří kašičku mívají lidé, kteří jsou alergičtí na včelí bodnutí. Alergické příznaky můžou být různorodé – od nechutenství přes průjem, zvracení, afty v puse, svědění, pálení, otoky kůže až po kopřivku, ekzém, kýchání, kašel a astma.

Velmi vzácně se může objevit i život ohrožující anafylaktická reakce. Alergie na propolis se dá jednoduše zjistit – ruka se natře propolisovou tinkturou a nechá zaschnout. Když plocha do 24 hodin zarudne, svědí nebo se udělají pupínky, má člověk alergii a neměl by propolis užívat.

Také astmatici by si měli dát obrovský pozor na včelí produkty a obzvláště mateří kašičky se zcela vyvarovat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.