Milovníci saunování si mohou dopřát sauny i v horkých měsících roku. Odborníci doporučují chodit do sauny každých sedm dní, a to i v létě. Jen tak je podle nich možné udržet obranné schopnosti, které si tělo vytvořilo pravidelnou návštěvou sauny. Saunování posiluje imunitu a přispívá ke zdraví srdce a cév.
Do sauny mohou rodiče vzít i poměrně malé děti. Pro ně je vhodnější snížit v sauně teplotu, nebo by v klasické finské sauně měly sedět na nejnižší lavici, kde je méně horko. Děti si také mohou od horka ulevit tím, že si před nosem vytvoří z dlaní „kapsičku“, vzduch v ní se trochu zvlhčí a sliznice se tolik nevysuší.
Návštěvu sauny si dospělí mohou obzvláštnit saunovým ceremoniálem. Ve finských saunách trvá zhruba deset minut. Saunér polije horké kameny směsí vody s aromatickou esencí, tím místnost provoní a o pár stupňů ohřeje a zvýší relativní vzdušnou vlhkost.
Ručníkem pak rozvíří teplou páru od saunovacích kamen po celém prostoru ohřívárny. Celý proces se opakuje dvakrát až třikrát. Na závěr saunér prudkým mávnutím ručníkem nažene horký vzduch od stropu k lavicím, tím vytvoří parní ráz, který tělo ještě více prohřeje.
Nejoblíbenějším ceremoniálem ve finských saunách je medový, při něm si návštěvníci potírají celé tělo rozehřátým medem. Kůže je pak hebká a vláčná. Saunový ceremoniál lze aplikovat i v parní lázni – konkrétně jako solný peeling. Do pokožky se vetře sůl a následně se nechá působit spolu s teplou párou. Tělo se promasírujete a prokrví. Když se sůl rozpustí, kůži vydezinfikuje. Kůže je pak hladká a vláčná.
Odborníci doporučují lidem, kterým nevyhovuje vysoká teplota klasické finské sauny ani vysoká vlhkost sauny parní, a také dětem, biosaunu. Je kombinací finské a parní sauny. Je vyhřívána na relativně vysokou teplotu, nicméně vyšší relativní vlhkostí vzduchu se blíží parní sauně.
Vložit komentář