Špatné spíte? Převalujete se na lůžku a ne a ne usnout? Budíte se několikrát během noci a dlouho trvá, než zase usnete? Probudíte se ve tři hodiny nad ránem a už zůstanete nedobrovolně vzhůru? Nejste sami, potíže se spánkem má asi 20 až 40 % lidí.
Víte, že nespavost způsobuje:
- dvojnásobné riziko srdečního infarktu, hypertenze, obezity a diabetu 2. typu,
- třikrát častější bolesti hlavy,
- až čtyřikrát více úrazů a dopravních nehod,
- čtyřikrát vyšší výskyt depresí a úzkostných stavů,
- tendenci k alkoholové nebo drogové závislosti?
Nespavost snižuje také schopnost soustředění, psychickou a fyzickou výkonnost, narušuje obranyschopnost organismu proti infekcím, zvyšuje výskyt neurologických poruch, plicních onemocnění, urologických potíží, onemocnění trávicího traktu a chronické bolesti.
Důvodů, proč řešit nespavost je více než dost. Někdy pomůže změna denního režimu, zavedení správného spánkového rituálu před usnutím, mnozí však sáhnou raději po práškách na usnutí. Všechna hypnotika (s výjimkou melatoninu), která dostanete od lékaře, však vyvolávají závislost. Tělo si na ně zvykne a vyžaduje stále vyšší dávku – bez efektu na usnutí. Lék si prostě musíte vzít, jinak vám bude zle. Jak na těle, tak na duši.
Existuje však zcela jiné řešení. Zatímco léky na spaní „tlumí“ mozkovou činnost, takže po jejich požití „upadnete“ za 20 – 30 minut do spánku (který však má změněnou tzv. architekturu, což s sebou nese absenci pocitu osvěžení po probuzení), myoinositol působí na synchronizaci tzv. neurotransmiterů, tedy látek, které ovlivňují činnost mozkových buněk. Přes den vás myoinositol udržuje bdělé, pozorné a výkonné (díky působení na metabolizmus serotoninu a acetylcholinu), večer navozuje příjemné usínání a kvalitní spánek po celou noc. Po probuzení se budete cítit odpočatí, čilí a výkonní.
Myoinositol je součástí živočišných i rostlinných těl. Přijímáme ho v potravinách, zejména v obalech semen (například v luštěninách), kde se vyskytuje jako kyselina fytinová, která se ve střevech rozkládá na myoinositol a fosforečné sloučeniny. Myoinositol proniká do buněk, kde ovlivňuje řízení buněčného cyklu, chrání buňky před vlivem volných radikálů a podílí se na buněčném metabolizmu. Ovlivňuje činnost mozku i nervů v mnoha pozitivních směrech (proti depresi, úzkosti, nespavosti, únavě, vyčerpání a dalším stavům).
Kyselinu fytinovou si však můžeme koupit v lékárně jako koncentrát toho nejlepšího ze semen slunečnic (přípravek Phytin/Fytin) ve farmaceutické kvalitě.
Vložit komentář