Poruchy spánku

Otázka

Je mi 45 let a již od léta mám neustálé problémy s usínáním. Navštívil jsem lékaře, který mi předepsal zolpidem, Od léta jsem spotřeboval asi 30 tablet, ale nechci být na těchto lécích závislý, jelikož všude čtu o závislosti a vedlejších účincích. Sloužím 23 let 24 hodinové směny a již jsem několikrát problémy měl, ale poměrně rychle se to srovnalo. Nyní s tím bojuji prakticky každou noc, kdy myslím jenom na to, že neusnu. V současnosti problém přerůstá i v noční probouzení, které dnes vyvrcholilo probuzením ve dvě hodiny a již jsem bez zjevné příčiny neusnul. Zřejmě jak neustále myslím na to, abych se pořádně vyspal. Čtu tady o melatoninu a různých technikách, některé jsem vyzkoušel, ale prakticky bez odezvy. Nedokážu svou mysl natolik zklidnit. Přitom žiji zdravě, denně sportuji, spánkovou hygienu také dodržuji. Někdy lehnu a ani nevím, jak jsem usnul. Prosím o radu.

Conseq Investment Management
Odpověď

Problémy se spánkem jsou u lidí, kteří pracují na směny, poměrně časté. Váš přístup nezvyknout si na zolpidem, je správný. Melatonin ve spojení se spánkovou hygienou je účinný, pokud se vám podaří oprostit se od strachu „neusnutí“. To je velká překážka usínání. Pomáhá například meditace (s výdechem v duchu nebo polohlasně vyslovovat slabiku – tradiční je óm, ale není to podstatné), soustředit se na vlastní dech a dýchat do břicha, lze se naučit relaxační techniky (soustředit se na pocit tíže jednoho palce u nohy, druhého, všech prstů, kotníků a postupovat dále, až ztěžkne celé tělo). Důležité je nenechat „rozběhnout“ myšlenky na spánek, na nepříjemné události, na pracovní povinnosti. Naopak pomáhá myslet vytrvale na jednu příjemnou věc (dovolenou, hezké odpoledne…)

Je normální, když usnutí občas trvá déle, normální je se v noci vzbudit a být chvíli vzhůru. Rozhodující je, jak se ráno cítíte. Velký vliv na kvalitu spánku má nadváha/obezita, tzv. apnoické pauzy (při chrápání).